8. den: Rachív / Zakarpatská Rus

 
Trasa: turbáza Lugi/Goverla - Lugi - Bogdan - Vidřička - Roztoki - Rachív - Roztoki - Vidřička - Bogdan - Lugi - turbáza Lugi/Goverla (55 km)

Myslím, že jsme udělali dobře a nezůstali přes noc v kopcích. Ráno jsme totiž měli po ruce veškeré pohodlí a navíc jsme se nemuseli nikam hnát. V klidu jsme posnídali. Mezitím se seběhli místní kluci a jako dárek jim bohatě stačila plastová láhev od coca-coly. Později přišli i starší místní a nabízeli různé koberečky ke koupi.

Předposlední den jsme se rozhodli věnovat většímu poznání vesniček, lidí a života. Prohlíželi jsme si cestou do Rachívu chaloupky, krámky a koukali se, z čeho tak místní lidé žijí. Já to nazval život u vody. Tekoucí říčky slouží pro vše. Jsou to především pračky. Většinu zeleniny si musí místní vypěstovat sami. A zbytek musí dodat dobytek. Bylo zjevné, že v této části Ukrajiny (jinde to lepší asi také nebylo) je práce málo. Na zápražích velmi často přes den postávali dospělí chlapi. Mohli aspoň opravovat silnice, ale na to bylo asi málo peněz. Silnice byly obecně v hrozném stavu. plné děr a výmolů. Však také při odjezdu z tohoto údolí jel 25 kilometrů autobusák asi hodinu, aby něco neurval. Na kole to šlo, byl to holt náročnější terén, než jsme zvyklí z domova.

V Roztokách se k nám naprosto překvapivě nechovali nijak pohostinsky. Při projíždění kolem jednoho domku se zahrádkou se na nás snesla sprška kamení. Možná že si jenom výrostci krátili chvíli, protože jinak jsme se setkali s opakem. Pouze to nechtělo začít mluvit rusky. Do ruštiny se dalo zakrátko kvůli domluvě přejít, ale člověk musel dát nejdříve najevo, že je někdo jiný než Rus. Naopak Češi tu měli ještě historicky velmi dobré jméno.

Rachív byl velmi živé město, probíhaly zde zrovna trhy. Návštěva krámů byla poněkud tristní. Nic v nich nebylo a na chleba stála děsná fronta. V tom krámě kromě toho chleba snad nic jiného ani neměli. Našli jsme bistro, čili prodejní okénko. Bábinka prodávala jakési čevabčiči. Rozhodli jsme podstoupit hygienické dobrodružství a objednali jsme si. Pro jistotu jsme si dali každý vodečku. Bábinka ale dorazila. Vzala čtyři stakany a umyla je ve škopku s bůhvíjak starou vodou. Sníst maso a vypít alkohol vyžadovalo odvahu. Kousek od bistra byla restaurace, tak jsme zašli na druhé pelmeně. Restaurace byla relativně čistá. Na jedné zdi dokonce umyvadlo. Asi WC bez záchoda. Pelmeně nám přinesli ve velkých malovaných džbáncích. Plavaly v husté omáčce, či polévce. Byly dobré. Najedení a okoukaní jsme vyrazili zpět do turbázy. Cestou nás zastavila paní se dvěma kolem 12 let a ptala se, na kolik tak jedno naše kolo přijde. Když jsme si uvědomil, že na jeho nákup nebude stačit její celoroční plat, snížil jsem cenu na polovinu. Smutně pokývala hlavou o kluky odtáhla.