Apeniny 2001: 10. den - středověká města

Při hledání správné cest jsme se museli ptát místních, protože jsme neměli mapu. Když jsme konečně vyjeli z Foligna a směřovali zpátky k horám, ukázala cedule asi sedm kilometrů. Utvořili jsme hada a svištěli. Měli jsme naštěstí vítr v zádech a tak to ubíhalo. Kolem 19. hodiny, tedy o hodinu později, jsme byli v Bevagne.  Ještě najít bus? Řidiči nám do telefonu řekli, že jsou na parkovišti pro busy. Jenomže parkovišť kolem Bavegny bylo několik a každé pěkně daleko od centra. Naštěstí to druhé, kam jsme zamířili, bylo to správné (takovou kliku měl málokdo). A ejhle, u autobusu téměř živáčka. Při sjezdu z Montefalca si odbočky všimnul pouze Jirka H. s Bobem. Jinak nikdo. Takže my patřili vlastně k prvním. Bloudil kdekdo. Všichni cíl samozřejmě nakonec našli, chyběl akorát "azimuťák" - Honza Jelínek. Janě mírně cvičily nervy, ale Honza se snad s posledním paprskem slunce objevil. Holky si odskočili  na kraj vedlejší zahrady na toilletu, během níž pohovořili napolo oděné s majitelkou pozemku o tom, jak kdo dělá šneky. A pak už se jelo k Assisi, kde řidiči nalezli odlehlé parkoviště hluboko pod katedrálou. Jenže zde bylo to hlavní, civilizované WC. Bylo dost pozdě a tak velmi záhy si malá skupinka lehla pod širák těsně vedle busu, ostatní zůstali uvnitř. A tak začal předposlední večer. Rušil akorát slavík, který si evidentně k ránu roztrhl hubu.

FOLIGNO (kraj Umbria, Itálie-Olympia, str. 170). Ve středověku svobodné město, které zažilo vrcholný rozkvět ve 14. - 16. stol.  V r. 1472 zde bylo vytištěno první vydání Dantovy Božské komedie.
Okolí: Velmi navštěvovanou vesnicí ve Spoletském údolí je Bevagna, která vznikla coby zastávka na cestě Via Flaminia (římská silnice, která protínala tuto část Umbrie). Na náměstí Piazza Silvestri se tyčí dva románské kostely San Silvestro a San Michele (pozdní 12. století).