Vítejte!

Čím jsou Dolomity tak výjimečné? Především rozsáhlými a výraznými vápencovými útvary. Světlý kámen ve slunci hraje mnoha odstíny od bílé po oranžovou. Některé západy slunce jsou přenádherné. Takové skalní masívy najdete ale i jinde, například v blízkých Kárnských Alpách. To podstatné z našeho pohledu je to, že Dolomity jsou největším rájem zajištěných cest. Nikde jinde v Alpách nenajdete tak hustou síť via ferrat.

"Statistici" zde napočítali kolem sedmi set "samostatných skalnatých hor" s více než tisícovkou  horolezeckých cest, z nichž osmdesát představuje "opravdové" zajištěné cesty - "via ferraty" (v něm. klettersteig).

V Dolomitech se bohužel také odehrávala krvavá historie I. světové války. Po jejím skončení zbyla krajina zbrázděná zákopy, střílnami, štolami, tunely a také zajištěnými chodníky. S hořkými pozůstatky války se můžeme setkat na mnoha místech ještě dnes. Ale druhé straně této smutné historii mohou být ferrátisté vděční, protože to byl základ budoucí spleti zajištěných cest. Mnohé vznikly na základě válečných chodníků, kudy se tahalo střelivo, jídlo a kudy chodily vojenské hlídky. Vznikly sice i ferráty mimo tyto válečné trasy, ale ty se ne vždy setkávají s porozuměním. 

Popisování ferrát se opírá hlavně o vlastní prožitky. Využili jsme i informací výtečných stránek www.summitpost.org, které jsou určeny horolezcům, ale poskytují obrovské množství informací o horách. Část map a fotografií jsme převzali z wikipedie. V případě fotografických reportáží jiných autorů uvádíme jméno autora nebo zdroj. Některé informace mohou časem zastarat. Vedení ferrat se může změnit v okamžiku obnovy a i přístupové cesty mohou doznat změn. Krajina je prostě živá.

Pod knoflíkem Akce Voltku najdete všechny ferratové akce, které jsme kdy uspořádali.

© Jiří Michal VOLTEK 2017