Trentino: Valle dell´Adige (Trento, Piana Rotaliana)

Historické Trento je hlavním sídlem celého autonomního celku Trentino-Alto Adige. Je zhruba 20 kilometrů na jih od hranice Jižních Tyrol a germánského světa, který končil u města Salorno. Symbolem historie města je biskupský hrad Buonconsiglio. Z historie je město známo především Tridentským koncilem, který ve středověku poznamenal výrazně církevní život Evropy jeho velkou reformou. K jeho nejbližšímu okolí se ještě přiřazují střediska na začátku údolí Valle dei Laghi, které běží souběžně s dálnicí na jih až k jezeru Garda.
Horské skupiny: Na jihozápad od města se táhne směrem na jih "nenápadný" pás Monte Bondone s dvěma dvoutísícovými vrcholky Monte Palon (2091 m) a vyšším Monte Cornetto (2160 m). Mezi nimi se rozkládá náhorní plošina Voite, která je nástupištěm i zajištěných cest. Celý pás bez přerušení přechází v horskou část zvanou Monte Stivo.
Cesta z Čech
: Přes Brenner po dálnici A22 až do města.

TRENTO

Severní část patřící k Trentu se nazývá Piana Rotaliana a leží přímo na hranicích historického Jižního Tyrolska. V těchto místech je údolí, kterým prochází Autostrada del Brennero, velmi široké a také velmi úrodné. Této části se také říká "Zahrada vína". Údolí lemují nevysoké vrcholky Dolomit, které jsou velmi často zalesněné. Západní část spadá příkře do údolí a vytváří tak údolí plnému vinic kouzelnou kulisu bílého vápence.
Horské skupiny: V tomto případě se o žádné horské skupině nedá mluvit. Z údolí je však výhled na mohutný převis hory Monte Paganella, který je však částí jiného okresku.
Střediska
: Mezzocorona, Mezzolombardo.

PIANA ROTALIANA