Trentino: Valle di Fassa/Fassatal

Údolí Valle di Fassa (také Val di Fassa) je volným pokračováním údolí Val di Fiemme, kdy se setkávají u městečka Moena. Je to hluboké údolí obklopené již mnoha dolomitskými velikány. Tyto hory byly obydleny Ladiny, původním obyvatelstvem. Proto zde vedle dvojjazyčných nápisů v němčině a italštině najdeme často ještě jiné, právě v jazyce těchto původních obyvatel. Dnes jde již pouze o malou etnickou minoritu. "Jejich" muzeum najdeme v městečku Vigo di Fassa.

Horské skupiny: Je to především "srdce" Dolomit, samotná Marmolada (domov legendárního krále Laurina) s mnoha odbočnými větvemi, jako například Valacia. Dále je to rozlehlý masív Rosengartenu/Catenaccia. Údolí také lemují výběžky dalších masívů, jako jsou Langkofel a Sella. Všechny tyto masívy jsou v Dolomitech pojmy.
Střediska
: Alba, Campitello, Canazei, Lusia, Moena, Passo di Costalunga, Passo San Pellegrino, Pozza e Vigo di Fassa.
Co navštívit: Ideální východiště je sedlo Karer Pass / Costalunga, který odděluje pohoří Latemar od masívu Rosengarten. Sedla jsou samozřejmě ideálním východištěm pro jakoukoliv turistiku, takže nezapomeňte na Passo Sella, Pordoi a Fedaia s nádherným jezerem stejného jména hned pod Marmoladou. Pokud se někomu celé údolí Fassa bude zdát příliš hlučné a přeplněné (a také je), může zamířit do bočních údolí. Velmi prádzné je například Valle di San Nicolo zavádějící návštěvníka doprostřed celé oblasti Marmolady.
Cesta z Čech: Přes Brenner a na dálnici A22 vyjet výjezdem Bolzano Nord.

VAL DI FASSA