Dánsko: ostrov Møn/Møns Klint / 4. den / středa / 1.6.2016

ZPĚT
 

Møn - ostrov na jihovýchodě Dánska. Od 1. ledna 2007 se stal vlastním správním střediskem, ale nyní je částí municipality v městě Vordingborg po sloučení tří okrksů Langebak, Prasto a Vordingborg. Tím bylo vytvořen okrsek zhruba se 46 tisíci obyvatel (2005). Patří do Regionu Region Sjalland. Ostrov je jednou z nejpopulárnějších turistických destinací v Dánsku s křídově bílými útesy (Mons Klint), venkovskou krajinou, písečnými plážemi a trhem v největším městě ostrova Stege.

Populární plážové letovisko jsou na východě ostrova je Ulvshale, na severu Rabylille Strand, Klintholm Havn a Harbolle na jižní straně ostrova.

Městečko Stege se nachází zhruba uprostřed ostrova u ústí Stege Nor, jezera spojeného s mořem. Má okolo č tisíc obyvatel. V městě se nachází velká část historických budov, přístav a několik restaurací. Místní kostel byl postaven v románském stylu na začátku 13. století. Známé je také akcí "Stege Festival", která se koná každé úterý v červenci a ještě první v srpnu.

Ve vesnici Keldby je středověký kostel, jehož interiér je bohatě zdoben freskami s rostlinnými, zvířecími a biblickými motivy. Další dekorativní kostely jsou kostel Fanefjord Church datovaný ze 13. století a restaurovaný v roce 1450. Fresky lze vidět i v kostele Elmelunde Church, nejstarším kostele na ostrově. Další zajímavý kostelík je ve vesnici Damsholte v rokokovém stylu. 

Další atrakcí ostrova je šlechtické sídlo Liselund slot. Nechal jej postavit jistý francouzský šlechtic - Antoine de Bosc de la Calmette (jeho žena se jmenovala Lise), kterého Ludvík XIV. vyhnal z Francie pro jeho náboženské smýšlení. Zámeček je obklopen obrovským, krásně udržovaným parkem ve francouzském stylu a s romanticky komponovaným anglickým parkem.  Zahrada je otevřena veřejnosti. Sestává mj. z Manor house, Švýcarské chalupy, Čínské čajovny a Norského kabinetu. (Zde začíná jeden z krkolomných sestupů k moři.) Vše navrhl designér Andreas Kirkerup, jeden z nejznámějších krajinových architektů té doby. Sídlo je nyní hotelem.

Na opačné straně ostrova se nachází rybářská vesnice Klintholm Havn, která žije turistickým ruchem. Cestou k ní se projíždí zvlněnou krajinou, kdy se naskýtají krásné výhledy na moře.

Møns Klint - pobřežní křídový útes je největší atrakcí ostrova. Nachází se na jeho východním pobřeží. Je dlouhý přes 6 km. Nejvyšší bod, známý jako Dronningestolen, dosahuje výšky 128 metrů nad mořem (uvádí se i 143 m). Útesy vznikly před sedmdesáti miliony let nahromaděním schránek mikroskopických řas kokolitek, současnou podobu jim daly pohyby kontinentálního ledovce v poslední době ledové. Příkré stěny podléhají často erozi; například v lednu 2007 došlo k rozsáhlému sesuvu na místě známém jako Store Taler, který vytvořil 300 metrů dlouhý poloostrov. Útesy obklopené bukovými lesy vytvářejí unikátní mikroklima, kde se daří vzácným druhům jako vstavač nachový nebo modrásek černoskvrnný. 

V roce 2007 bylo otevřeno muzeum Geocenter Mons Klint, navržené kodaňským studiem PLH Architects. krajina v okolí útesů inspirovala řadu dánských malířů, jako byli Peter Christian Skovgaard nebo Christoffer Wilhelm Eckersberg. K útesům se musí sestoupat po 490 schodech na pláž. 

Nejstarším a možná nejvíce impresivním místem je pohřební vrcholek Gronsalen blízko kostela Fanefjord. Má rozlohu 100 x 10 metrů a je někdy z let 3500 před Kristem. Legenda říká, že je to místo odpočinku náčelníka Gronjager (Greenranger) a jeho ženy královny Fane. Po nich nese název Gronsund a Fanefjord. Další podobné mohyly jsou v Raaby a Busemarke. Okolo 5000 let stará je mohyla v Somarke, další se nacházejí v Jattestue a Jordehoj. Kong Asgers Hoj at Sprove je nejroszáhejší galerie hrobů v Dánsku, je starší více jako 4000 let. Měla být zcela odkryta a přístupná veřejnosti. 

from wikipedie aj.