Belgie - kuchyně

Belgická kuchyně odráží regionální odlišnosti v rámci země, ale zahrnuje také mnoho vlivů z francouzské a nizozemské, případně německé kuchyně. Někdy se říká, že Belgičané si dopřávají jídlo v množství jako v Německu a v kvalitě jako ve Francii. V zahraničí je Belgie proslulá svými pivy a čokoládou. K belgické kuchyni neodmyslitelně patří maso v minutkové podobě. Národní vášní jsou hranolky, známá je belgická kuřecí paštika a také jídla z ryb a mořských plodů (fruits de mer). Všudypřítomnou zeleninou je čekanka (chicons, witloof), která se připravuje na všechny způsoby. Vedle piva se pije i výborné místní víno (hlavně ve Valonsku) a pálenka (ve Vlámsku).

Tradiční pokrmy

  • Waterzooi – národní jídlo, jedná se v podstatě o polévku nebo dušené jídlo s polévkovým základem (Poulet Waterzooi)
  • Stoemp – bruselská specialita, která je obdobou nizozemského pokrmu stamppot. Tvoří ji šťouchané brambory (nebo bramborová kaše) se zeleninou. K tomu se podává slanina, opečená klobása (boudin) nebo uzené maso aj.
  • Carbonade flamande (vlámsky stoverij) – hovězí maso dušené v belgickém pivu se špetkou cukru
  • Moules-frites – jedná se o slávky jedlé. Připravují se na mnoho způsobů, např. se vaří nebo dusí s cibulí a řapíkatým celerem, na bílém víně, na pivě, na česneku. Jedí se s hranolky
  • Steak américaine – je v podstatě tatarský biftek, pokud se mísí s cibulí a kapary, jde o steak tartare
  • Paling in 't groen (Anguilles au vert) – velké kusy úhoře připraveného na másle se zelenou bylinkovou omáčkou
  • Chicons au gratin (Gegratineerd witloof) – belgická čekanka v šunce gratinovaná v bešamelové omáčce se sýrem
  • Konijn in geuze (Lapin à la gueuze) – králík na fermentovaném belgickém pivu geuze
  • Boudin (bloedworst) – klobása tvořená směsí masa, krve a chlebových drobků
  • Flamiche aux poireaux – nadýchané těsto plněné směsí pórku, šlehačky a vajec. Podobné francouzskému quiche

Hranolky. Velmi oblíbené jsou v Beneluxu hranolky, které mají pravděpodobně svůj původ právě v Belgii. Hovoří se o nich už v pramenech z konce 18. století. K vynikající chuti místních hranolek přispívá dvojí smažení a zdejší speciální odrůda brambor.

Omáčky. Největší klasikou je Patatje Oorlog, hranolky s majonézou, arašídovou omáčkou a cibulkou. Podobná je také omáčka Speciaal (tzv. frites sauce podobná majonéze, curry ketchup a cibulka).

Vafle (wafels, gaufres). Belgická sladká specialita. Vyrábějí se z těsta, které získá charakteristickou velikost, tvar a povrch přípravou ve vaflovači. Na hotové těsto se přidávají různé sladké přísady, především cukr, strouhaná čokoláda, džem, šlehačka, ovoce či zmrzlina. 

Čokolády (pralinky). Belgie je podobně jako Švýcarsko proslulá výrobou kvalitní čokolády. Počátky můžeme hledat už v 17. století, kdy byla pod vládou Španělů, kteří přivezli čokoládu z Nového světa. Ve 20. století zase dováželi Belgičané kvalitní kakao z Konga. V Belgii existuje více než 2 000 velkých i malých čokoládoven, mnohé se drží tradičních způsobů výroby. Další sladkosti. Speculoos – máslové sušenky. Jablečné máslo (sirop de Liège).

Pivo. Belgie je proslulým výrobcem piva. Belgičané ho sice vypijí o něco méně než Češi, zato ale vyrábějí v poměru k velikosti země jednoznačně nejvíce druhů a typů piva na světě. V Belgii není velký rozdíl mezi sudovým a lahvovým pivem.

Jiří Michal 2017 plus CK Mundo