Belgie - pamětihodnosti

Antverpy (UNESCO) Největší belgický přístav Antverpy je centrem obchodu a nákupů. Hl. na náměstí osázené starými kupeckými domy, kterému dominuje socha malíře P. P. Rubense. V Antverpách je také nejvyšší belgická katedrála, která dosahuje výšky 123 metrů. Památka UNESCO: nakladatelství a tiskařství Plantin-Moretus z doby renesance a baroka.
Bruggy (UNESCO) Město protknuté nespočtem kanálů. Ne nadarmo se Bruggám říká Benátky severu. Věž Belfort. Památka UNESCO: historické centrum - Bruggy jsou vynikajícím příkladem středověkého města.
Brusel (UNESCO) Hlavní město. Mezi nejvýznamnější památky patří Grand Place s obrovskou radnicí, čůrající panáček, budovy evropských institucí a Atomium. Královský palác, spousta muzeí. Památky UNESCO: 
1. náměstí Grand-Place v Bruselu je pozoruhodně homogenním celkem soukromých a veřejných budov z nichž většina pochází z konce 17. století,
2. 4 hlavní městské domy architekta Victora Horty patří k nejpozoruhodnějším architektonickým počinům konce 19. století. Jedná se o secesní domy,
3. Stoclet House - rodinná vila je vynikajícím díle vídeňské secese. 
Canal du Centre (UNESCO) Čtyři lodní výtahy na kanálu Canal du Centre a v jeho okolí, La Louviére a Le Roeulx (Hainault) - Čtyři hydraulické lodní výtahy na kanálu Canal du Centre jsou průmyslovými památkami nejvyšší kvality. 
Dinant Malebné městečko s pevnosti na kopci.
Gent Zajímavosti města: hrad Gravensteen a kostely St. Nicolas, St. Bavo a St. Michel. 
Leuven Francouzsky Louvain. Je to významné studentské město, kde je na každém rohu ukázka krásné vlámské architektury, hospůdky, rozlehlé náměstíčko poseté kavárnami, na kopci nad městem klášter.
Spiennes (Mons) (UNESCO) Neolitické naleziště pazourků se rozkládá na ploše větší než 100 hektarů a patří k největším a nejstarším nalezištím v Evropě. 
Tournai (UNESCO) Katedrála Notre Dame v Tournai byla postavená v první polovině 12. století. Vyniká zejména svou obrovskou románskou hlavní lodí, bohatou sochařskou výzdobou a příčnou lodí s 5 věžemi nahoře. 
Vlámské "béguinages" (UNESCO) Vlámské slovo "béguines" se ve středověku používalo pro označení žen, které se rozhodly věnovat svůj život bohu, bez odvrácení se od světského života. Zakládaly tzv. "béguinages", uzavřené společnosti určené k naplnění jejich duchovních i materiálních potřeb. Tyto architektonické komplexy se skládaly z hlavních i vedlejších domů, kostelů a parků a jsou fascinující připomínkou ojedinělé tradice, která se ve středověku vyvinula v severovýchodní Evropě.
Zvonice Belgie a Francie (UNESCO) Dvacet tři zvonic na severu Francie a zvonice v belgickém Gemloux byly na seznam UNESCO zapsány jako rozšíření 32 zvonic Flander a Valonska. Všechny vznikly mezi 11. a 17. stoletím a jsou ukázkou toho nejlepšího co nám může nabídnout románská, gotická, renesanční a barokní architektura.