Česko: Historie v kostce

  ZPĚT

Velká válka a vznik Československa

Prohra c.k. Rakouska-Uherska v I. světové válce znamenala rozpad této mnohonárodnostní říše. 28. října 1918 se zrodil samostatný stát Čechů a Slováků - ČSR s prvním prezidentem T. G. Masarykem (1850-1937). Po překonání pováIečných obtíží nastalo období hospodářské konjunktury. A pak krize v důsledku celosvětové krize po r. 1929. Třicátá Iéta Ize charakterizovat snahou po demokratizaci státu a posléze obdobím boje proti nebezpečí fašismu. 

II. světová válka (majetkové změny)

Ještě před rozpoutáním II. světové války se Český stát stál protektorátem nacistického Německa. Mnoho Čechů bojovalo proti nacismu na zahraničních frontách (zejména v Anglii, Africe a na sovětské frontě). Po skončení války nastalo na krátkou dobu uvolnění. 

Komunistická éra (majetkové změny)

V politickém boji se komunistické straně Československa za přispění silného tlaku ze strany SSSR v únoru 1948 podařilo zmocnit vlády. Následovalo období tuhého komunistického režimu. Metody totalitní moci a hospodářské obtíže vyvolávaly postupně odpor, který vyvrcholil Pražským jarem 1968. Po jeho rozdrcení sovětskými tanky se vláda KSČ znovu upevnila v období tzv. "normalizace" v 70. a 80. Ietech 20. století.

Sametová revoluce, vznik České republiky (majetkové změny)

"Sametová" revoluce 17. listopadu 1989 vedla ke svržení komunistické moci. Byla součástí úsilí demokratických sil ve všech státech bývalého sovětského bloku i v samotném SSSR Gorbačovovy éry. Prezidentem byl zvolen Václav Havel. K 1. lednu 1993 došlo pod tlakem Slováků k rozdělení federativní republiky na dva samostatné státy. Vznikla Česká republika, která byla v roce 1999 byla přijata do obranného svazku NATO a v roce 2004 vstoupila Evropské unie. V roce 2007 se stala součástí Schengenského prostoru. Ještě v roce 2020 však nebyla součástí eurozóny.

Jiří Michal duben 2020