Blatná (Jižní Čechy)

STRANA 3. ZPĚT

Zdejší území bylo osídleno již v 6. století. Město vzniklo na křižovatce cest mezi Pískem a Plzní a Strakonicemi a Prahou. První písemná zmínka o Blatné pochází z roku 1235, kdy Vyšemír z Blatné vystupuje jako svědek na listině krále Václava I. Ve 14. století vlastnili osadu Bavorové ze Strakonic. V 15. století a na počátku 16. století je Blatná hlavním sídlem Pánů z Rožmitálu. Roku 1601 byla Blatná císařem Rudolfem II. povýšena na město.

Památky

  • kostel Nanebevzetí Panny Marie
  • zámek Blatná
  • Mariánský sloup na náměstí Míru

Zámek

Zámek Blatná se nachází ve stejnojmenném městě asi 60 kilometrů severně od Českých Budějovic a 95 km jižně od Prahy. Blatná patří nesporně mezi stavebně historicky nejhodnotnější a architektonicky nejvýznamnější památky svého druhu v České republice. Původně se jednalo o tvrz, jejíž počátky sahají do 13. století. Během 14. století získává tvrz charakter gotického hradu, v následujících stoletích došlo k dalším stavebním úpravám, dnes má zámek trojkřídlou dispozici s nádvořím otevřeným do parku. Zámek je soukromým majetkem, v turistické sezóně je přístupný veřejnosti s dvěma návštěvnickými okruhy. Zámecký park je přístupný celoročně.

Své jméno získal hrad a po něm i osada, jež při něm vyrůstala, od bažin, uprostřed kterých byl postaven. První písemná zmínka o „blatném hradě“ pochází z roku 1235. Z původního hradu se dodnes dochovaly pouze zbytky románské kaple z 13. století, jež byly vykopány v roce 1926. Od 13. století patřil hrad do majetku pánů Bavorů ze Strakonic. Podle zprávy z roku 1253 zde sídlili Johanité a od roku 1391 páni z Rožmitálu. Tehdy také prošel hrad první významnou přestavbou. Za Zdeňka z Rožmitálu († 1398) byl starý dvorec vyjma románské kaple zbourán a na jeho místě postaven kamenný palác s monumentální hranolovou věží v čele. Hrad byl obehnán kamennou zdí, vodním příkopem a hliněným valem. Přestavbu dokončil Zdeňkův syn Jan.