Hluboká nad Vltavou (Jižní Čechy)

STRÁNKA 3. ZPĚT

Historie hradu a zámku

Ve 13. století byl na místě dnešního zámku založen ze strategických důvodů hrad, jehož zakladatelem údajně byl český král Václav I. První doložená zmínka o Hluboké se objevuje za Přemysla Otakara II. Královský hrad byl často zastavován, díky čemuž se zde vystřídalo mnoho majitelů. Pernštejnové se zde intenzivně věnovali hospodářské činnosti a v okolí zakládali rybníky. V polovině 16. století se stali novými vlastníky páni z Hradce, kteří nechali přestavět starý gotický hrad na renesanční zámek. Poté vlastnil Hlubokou známý lichvář rytíř Bohuslav Malovec z Malovic, který o ni přišel kvůli konfiskaci po bitvě na Bílé hoře. Za zásluhy získal panství španělský aristokrat Don Baltazar de Marradas. 

V roce 1661 zakoupil panství Hluboká Jan Adolf I. z rodu Schwarzenberg, zakladatel jihočeské větve rodu, která zde sídlila po téměř tři století. Z iniciativy knížete Adama Františka byl zámek počátkem 18. století přestavěn v barokním slohu podle plánů stavitele Pavla Ignáce Bayera a jeho následovníka Antonína Erharda Martinelliho. Ve třicátých letech 19. století se rozhodl kníže Jan Adolf II. Schwarzenberg Hlubokou od základu strhnout a vybudovat nový zámek v romantickém stylu. Projekt vypracoval architekt Franz Beer, jenž také od roku 1840 po dvacet let sám vedl stavební práce. Nové budovy, které stojí dodnes, byly postaveny ve stylu tudorské gotiky podle vzoru anglického královského zámku Windsor. Náročné exteriéry a interiéry byly dokončeny až v roce 1871 pod vedením Damasia Deworezkého. Zámek je obklopen okrasnými zahradami a anglickým parkem. 

Posledním majitelem zámku byl JUDr. Adolf Schwarzenberg (1890-1950), který štědře financoval výstavbu československého opevnění a také Benešovu exilovou vládu. V roce 1939 byl Adolf nucen se svou manželkou emigrovat do zahraničí, jelikož odmítl spolupracovat s nacisty. V roce 1947 byl jeho majetek zkonfiskován prostřednictvím zákona č. 143/1947 Sb, tzv. Lex Schwarzenberg.