Zlatá Koruna (Jižní Čechy)

STRANA 5. ZPĚT

V klášteře byla zřízena škola, do které mohli chodit i děti chudých rodičů. Na tu dobu byla zdejší učitelská praxe považována za velmi moderní. (Mnoho didaktických artefaktů z té doby se zachovalo a je ukázkovou chloubou dnešní expozice bývalého kláštera.)

Konec "kláštera"

Kláštery vč. Zlatokorunského byly zrušeny Josefem II. roku 1785 *). Po zrušení byly budovy kláštera majiteli Schwarzenberky využívány pro různé průmyslové provozy (např. slévárna a strojírna Petra Steffense). Průmyslové aktivity, které poškodily řadu budov, utichly v roce 1909 a budovy kláštera se začaly rekonstruovat. 

V roce 1940 za Protektorátu byl klášter zabaven gestapem a po válce pak zkonfiskován z moci Lex Schwarzenberg §). Roku 1944 zde byly na příkaz ministerstva školství umístěny fondy řady vědeckých knihoven, mezi nimi i Královské české společnosti nauk a České akademie věd a umění. Od roku 1945 je klášter přístupný veřejnosti. Je zde instalována výstava o životě mnichů a jejich působení v jižních Čechách. A to včetně jejich pozdějšího didaktického působení. 

Dnešní podoba budovy kláštera je výsledkem přestaveb v několika epochách, a tedy i v různých architektonických stylech.

Didaktická pomůcka - foto Jiří Michal 2020

*) Jejich činnost byla považována za nadbytečnou, protože povětšinou přestaly sloužit svému původnímu účelu.
§) Podle zjednodušeného výkladu jde o zákon vydaný kvůli omezování příliš velikých majetků v ČR.