Duchcov (Severozápadní Čechy)

 STRANA 6.   ZPĚT

Od roku 2000 byly zpřístupněny nové expozice věnované Giacomu Casanovovi, v roce 2011 byla otevřena expozice valdštejnského zámeckého muzea a obrazárna v západním a severním křídle. V letech 2007–2013 proběhly rekonstrukce střech a restaurátorské práce v pianu nobile jižního křídla, v jehož přízemí se od roku 2016 nachází výstava Okouzleni antikou Ústavu pro klasickou archeologii Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

Duchcovský viadukt

Z hlediska architektury jde o zcela průměrnou stavbu, vázala se však k němu pro komunistický režim významná událost. U duchcovského viaduktu došlo v období velké hospodářské krize ve třicátých letech 20. století ke střetu stávkujících dělníků s četnictvem, označovanému jako Duchcovská stávka. Čtyři dělníci byli zastřeleni, několik dalších zraněno. Na základě této události se ujalo (po roce 1948) heslo „Masaryk střílel do dělníků", přestože prezident Masaryk akci odsoudil. O městě, resp. o duchcovském viaduktu pojednává také v pořadí 26. dokument Osudové okamžiky – Duchcov 1931 – byl Masaryk odpovědný za střelbu do dělníků u duchcovského viaduktu? (Rudé právo tehdy přineslo karikaturu Tomáše Garrigua Masaryka v běhu, ověšeného granáty a puškami s bajonety s nápisem: „Sociálfašistický vůdce Masaryk spěchá na pomoc severočeským havířům“ – není známo, jak a zda prezident Masaryk tento umělecký výtvor komentoval). V ulici Giacoma Casanovy (dříve ulice Mostecká) se nachází Český dům, jenž dnes nese pamětní desku Tomáše G. Masaryka.

Viadukt byl vyhlášen národní kulturní památkou. Tento status jí byl odebrán až nařízením vlády ze 16. srpna 1995. Dnešní stav (r. 2024) je zhruba takový: jde o běžný železniční most malého rozměru, zarostlý bejlím a víceméně nepřístupný. Zejména kvůli křovinám.