Úhošť (Severozápadní Čechy)

 STRANa 1. ZPĚT

Hlavním důvodem ochrany jsou lesostepní a stepní ekosystémy na svazích tabulové hory Úhošť. Vyskytuje se zde mnoho chráněných druhů rostlin i vzácných druhů hmyzu. Rezervace zarůstá agresivními keři růží, trnek a hlohů. Dalším negativním jevem zůstává šíření vysazené borovice černé (Pinus nigra). Asanační zásahy probíhají v posledních letech. Jsou zaměřeny na postupnou likvidaci borovice černé na jižním svahu a odstraňování náletových keřů z cenných stepních a lesostepních ploch.

August Sedláček v roce 1882 publikoval článek, v němž na základě jazykové podobnosti na Úhošť situoval Wogastisburg. Od té doby je jedním z často zmiňovaných míst, kde se v roce 631 nebo 632 mohla odehrát bitva mezi Sámovým kmenovým svazem a Franskou říší. Podobného názoru bylo mnoho dalších odborníků. Vrcholová plošina byla osídlena od neolitu, ale existence pravěkého ani raně středověkého hradiště na Úhošti nebyla potvrzena. Z období sedmého až desátého století nebyly nalezeny žádné artefakty, které by osídlení lokality v této době potvrdily. Nedaleko Úhoště byly nalezeny důkazy pro existenci hradiště na vrchu Rubín u Podbořan. Z těchto důvodů se v současné době od Sedláčkovy myšlenky odvracejí.

Hora Úhošť představuje relikt samostatného vulkanického tělesa. Při třetihorní činnosti doupovského vulkanického komplexu vznikla hora Úhošť na okraji lávového proudu čedičových hornin. Tento relikt je tvořen sekvencí devíti různých lávových proudů.

Úhošť je velmi významná zoologická lokalita. Hnízdí zde výr velký, několik druhů ještěrek, hadi jako slepýš, užovky a zmije.