Brdy: Historie 4.

Vojenský výcvikový prostor (VVP): roky 1945 - 1990 (komunistická éra)

Obce nebyly v průběhy německé správy zničeny, takže se obyvatelstvo mělo po válce, kdy byl znovuobnoven původní režim, kam navrátit. Prostor se v té době však zvětšil o katastry výše zmíněných obcí na severovýchodě Středních Brd.

Rokem 1945 a obnovením československé armády se totiž střelnice v Brdech vrátila do režimu před válkou a došlo k opětovnému rozšíření. Zabrány byly některé katastry obcí jako např. Jince, Hrachoviště, Chaloupky, Malá a Velká Víska, Míšov aj.

V roce 1950 byl oficiálně zřízen Vojenský újezd Brdy, když v červnu vešel v platnost zákon č. 169/1949 Sb., o vojenských újezdech. O pár let později, v roce 1952, bylo rozhodnuto rozšířit vojenský újezd znovu, jednalo se opět o území obcí Velcí, Hrachoviště, Přední a Zadní Záběhlá, Padrť a Kolvín a nová hranice byla vytyčena v listopadu roku 1952. Obyvatelstvo zabraných obcí ( jednalo se přibližně o 1250 osob) bylo nuceno se vystěhovat, za zestátněné nemovitosti jim byla vyplacena minimální náhrada a osady byly (s vyjímkou obce Velcí) následně srovnány se zemí. V některých případem byla stavení použita jako cvičné terče při ostrých střelbách.

V 50. letech minulého století se buduje např. tankodrom Zadní Bahna, radarová stanice na Praze, vojenské tábořiště Valdek, Obecnice a vzniká přísně utajovaný podzemní objekt v údolí potoka Reserva. Na území vojenského újezdu dochází v této době rovněž k likvidaci již opuštěných hájoven – Bor, Jinecká Baština, Tři trubky aj. V roce 1958 je opětovně napuštěna vodní nádrž Pilská a v 60. letech jsou dokončeny vodní nádrž Záskalská a Obecnice. Od roku 1968 do roku 1990 byl na území vojenského újezdu (komplex Míšov – Borovno) dislokován přísně utajovaný útvar Sovětské armády, který zde střežil ve dvou podzemních skladech ostré hlavice pro raketové komplety dělostřeleckých útvarů v Jincích a v Rokycanech. V 70. letech byly dány do užívání např. plně elektrifikované protitankové střelnice Padrť a Kolvín – jih, pěchotní střelnice Velcí, muniční sklad u Strašic a vybudována byla tanková cesta Holoubkov – Strašice. Došlo rovněž k rozebrání a přestěhování roubené hájovny Na Rovinách do nedalekého Nepomuka.