Brdy: Vrchy

Třemošná (779 m, Velká Třemošná). Podle ní je pojmenována slepencová Třemošenská vrchovina. Je hojně navštěvována pro blízký přístup od parkoviště aut v Orlově. Bývá zde návštěvní kniha. Rozhledna na okraji Orlova je spíše vtipem, ale pěší okruh přes vrchol je zajímavý.

Přístup: Rožmitál pod Třemšínem, Mirošov, Strašice, Příbram

Brdy (Střední Brdy - severní část)

Sedlo U kříže "dělí" jižní a severní část Středních Brd. Vede přes něj silnice od Obecnice k Zaječovu a Komárovu. Severovýchodně od sedla se nachází hora Brda (773 m), Tento vrch obdařený občas vrcholovou knihou je nejvyšším z kopců následujícího pomalu klesajícího hřebene k Litavce. Z nejvyšších míst stejně pojmenované dopadové plochy na rozlehlém severním svahu kopce se nabízí široký výhled. Problémem je, že je to stále činné cvičiště a vstup na něj a do okolí je zakázán a hlídán. Zde začíná dlouhý hřeben, který se táhne severovýchodním směrem a klesá až k údolí řeky Litavky. Vojenskou věž najdeme na vrcholu Sádka (709 m), kam je přístup zakázán.

Na opačné straně - "plzeňské" - najdeme výrazné vrcholy Beran (684 m) a zejména Beranec (662 m), na jehož západním svahu se schovává hrad Valdek. Z jeho hradeb je do jisté míry lepší výhled než často ze samotných vrcholů, které jsou zarostlé. Pod vrchem Beranec kdysi stávala ves Hrachoviště, dnes zmizelá. Kousek dál se nachází historická Jedová hora (537 m), kde se dobývala železná ruda a též rumělka.

Na konci Středních Brd, kde hory pozvolna sestupují k údolí řeky Litavky (přirozené hranice mezi Brdy a Hřebeny), najdeme již jediný výrazný vrchol: Ostrý (539 m). Výškou nedosahuje úrovně předchozích vyjmenovaných vrcholů, ale z pohledového hlediska je o to výraznější díky svým příkrým svahům. I on má historickou minulost. 

Přístup: Strašice, Příbram, Zaječov, Hořovice, Jince