Blaník (Střední Čechy)

  ZPĚT

img00006.jpgVelký Blaník je 638 m vysoký vrch ve Středočeském kraji. Nachází se asi 10 kilometrů jižně od Vlašimi, na území Louňovic pod Blaníkem. Jsou s ním spojeny pověsti o blanických rytířích. V těžkých chvílích české historie byl symbolem naděje na získání svobody a svébytnosti českého národa. Jméno Blaník je možná odvozeno od keltského Blaniak. Blaník je součástí chráněné krajinné oblasti CHKO Blaník (r. 1981. Pod kopci leží obec Louňovice pod Blaníkem a protéká řeka Blanice (přítok Sázavy). Opodál stojí druhý vrchol, Malý Blaník 580 m.

Velký Blaník byl osídlen již před začátkem našeho letopočtu. V 5. století př. n. l. v době halštatské zde bylo hradiště kruhového tvaru se dvěma řadami mohutných kamenných valů jejichž zbytky jsou dodnes patrné okolo vrcholu, později tvrz a pravděpodobně dřevěný hrad. Rokem 1404 se datuje počátek poutí na horu. Jednou ze současných tradic místních obyvatel je silvestrovský výstup na horu. V letech 1868–1871 se zde konaly tábory lidu za české státní právo. 

Na vrcholu stojí 30 m vysoká dřevěná rozhledna ve tvaru husitské hlásky, kterou postavil Klub českých turistů v letech 1939–1941. Lze z ní při optimální viditelnosti dohlédnout až k vrcholům Šumavy a vysílač Cukrák poblíž Prahy. 

Na fotografii rozhledna (foto Jiří Michal 1985). 

Pramen