Kralupy nad Vltavou (Střední Čechy)

    ZPĚT

Po skončení II. světové války

Po osvobození v květnu 1945 nastal čas obnovy. Od roku 1947 byly Kralupy opět okresním městem. Jenže v r. 1955 přišla  stagnace. Při odstraňování válečných škod byly zrušeny některé dřívější menší provozy a nedokázalo se proto vyrovnat jiným, válkou nepostiženým městům. V roce 1960 ztratily Kralupy ztratily statut okresního města. 

Na konci 60. let padlo rozhodnutí, navazující na tradici zdejšího lučebního průmyslu, o vybudování jednoho z největších chemických závodů naší republiky – národního podniku Kaučuk (dnes Synthos) (1958-1963). V roce 1975 byl n. p. Kaučuk rozšířen o rafinerii ropy a stávající výrobní zařízení byla rozšiřována a modernizována. S tím souviselo i budování panelových sídlišť. V roce 1974 byla zahájena přestavba železničního uzlu, při které byly zbořeny další části města.

V roce 2002 postihla město povodňová vlna. Při této povodni patřily Kralupy mezi nejvíce postižená města. Pod vodou se ocitl celý střed města. Celkové škody po povodni činily asi 850 milionů korun. Další povodeň pak postihla město v červnu 2013. 

Kostel Nanebevzetí Panny Marie a svatého Václava

Jde o jednolodní pseudogotickou cihlovou stavbu z let 1894-1895u. Věž kostela je vysoká 63 metrů. Výstavba kostela byla podmínkou pro povýšení Kralup na město. Vnitřní vybavení kostela je také novogotické z konce 19. století. Na věži byly od roku 1991 zakoupeny již třetí zvony, protože předchozí byly zabaveny za I. II. světové války. 

Odkazy