Mníšek pod Brdy (Střední Čechy)

STRANA 4. ZPĚT

Po pánech z Engelsflussu přišel do Mníšku zbožný rod Unvertů. Ti zde nechali postavit nedaleko starého chátrajícího kostela nový barokní  a dokončili také stavbu skaleckého areálu. Byla zde postavena křížová cesta a panská hospoda. Po Unvertech přejali zdejší panství Pachtové z Rájova a nakonec Kastové z Ebelsbergu. Ti byli natolik dobrými Němci, že se jejich panství v průběhu okupace za II. světové války nacistická správa nedotkla. Za kolaboraci s nacisty jim bylo panství po roce 1945 zkonfiskováno.

Těžba

Ruda se v oblasti Mníšku těžila v různém množství od roku 1740 až do roku 1967. V 50. letech 20. století rozhodla vláda o výstavbě nových hrudkovacích pecí přímo v Mníšku. Nerentabilní výroba železa byla záhy ukončena a prostory byly využity pro zpracování hliníku a jako další metalurgické výrobny. Zdejší hliníkárna byla synonymem pro Mníšek v éře socialismu. V éře socialismu byl Mníšek zapadlým ošumělým městečkem, které hyzdila hliníkárna. Po roce 1989 se nepodařilo hliníkárnu zprivatizovat. Obrovský provoz se rozpadl na drobné malé podniky a stavba nadále hyzdí zdejší krajinu (2017).

Zámek

Na místě dnešního zámku, stávala středověká tvrz. Sloužila k ochraně a bezpečnosti kupeckých karavan na důležité obchodní trase. Za vlády posledních Přemyslovců byla tvrz přestavěna na lovecký hrádek. Vratislavové z Mitrovic v 15. století na místě původního hrádku vybudovali zámeček. Po 30leté válce noví majitelé z Engelsflussu postavili rozsáhlý zámek ve stylu pozdní severské renesance tak, jak je k vidění dnes. Poslednímu majiteli, baronu Kastovi, byl zámek za kolaboraci s nacisty po II. světové válce zestátněn. V letech 1945-1946 byl zámecký mobiliář téměř stoprocentně vykraden loupeživými ruskými vojsky, které následovali místní lidé. V éře socialismu byl v zámku umístěn archiv ministerstva vnitra a tím pádem byl pro veřejnost nepřístupný. Od roku 2000 patří zámek ministerstvu kultury ČR a otevřel se veřejnosti