Želenice (Střední Čechy)

STRANA 2. NÁVŠTĚVY ROKU 2018 ZPĚT

Obec Želenice se nachází 6 km jihovýchodně od Slaného v okrese Kladno, mezi Knovízí a Třebusicemi. Žije zde 195 obyvatel (r. 2018).  Přitom v roce 1932 zde bylo evidováno 305 obyvatel a tyto živnosti a obchody: cihelna, drůbežárna, 3 hostince, knihař, Výsledek obrázku pro Želenická spona kovář, krejčí, obchod s ovocem a zeleninou, 3 rolníci, řezník, 2 obchody se smíšeným zbožím, starý materiál, obchod se střižním zbožím, trafika, 2 velkostatky. Z tohoto výčtu vyplývá zajímavé srovnání: kdysi zde bylo živo. Dnes zde většina obyvatel jen přespává. Jinými slovy Želenice stihl osud obcí kolem velkých měst. Staly se z nich noclehárny. Leč hospoda se udržela! 

Jméno obce bylo předmětem častých úvah – romantický výklad je odvozuje od slova „želeti“, i když asi správnější je názor, že šlo o „ves lidí Želenových“. Méně známé však je, že jméno obce se trvale zapsalo do dějin archeologie a nepřímo i do historie umění. Z katastru obce sice pochází řada nálezů z nejrůznějších kulturních epoch od mladší doby kamenné až do doby slovanské, ale mezi všemi těmito památkami a nálezy zaujímá zvláštní místo tzv. Želenická spona, s jejímž vyobrazením se setkáváme nejenom v našich, ale i v zahraničních odborných publikacích. Spona je uložena v Národním muzeu – oddělení prehistorie a protohistorie.

Stáří Želenic dosvědčuje kostel sv. Jakuba Většího, dominanta vesnice. Již Antonín Podlaha (1985-1932, český římskokatolický kněz, teolog, archeolog, historik umění a docent UK) uvádí, že kostel (loď) je patrně z doby románské.