Olomouc (Střední Morava a Jeseníky)

STRANA 6. ZPĚT

Olomouc byla ve středověku centrem Moravy, do třicetileté války třetím největším městem zemí České koruny (po Praze a Vratislavi) a největším městem na Moravě. Dnes je sídlem arcibiskupství a metropolity moravské církevní provincie, a také centrem pravoslavné církve na Moravě.

V oblasti soudní moci je významnou institucí Vrchní soud v Olomouci. Význam Olomouce jako vzdělanostního centra podtrhují Univerzita Palackého, nejstarší na Moravě a druhá nejstarší v Česku, Vědecká knihovna a Slovanské gymnázium, nejstarší nepřetržitě fungující střední škola na Moravě s českým vyučovacím jazykem.

Olomouc byla v minulosti významným obranným centrem, sídlem silné vojenské posádky, v polovině 18. století bylo město přebudováno na mocnou pevnost. V následujících letech bylo vystavěno mnoho kasáren, cvičišť, skladišť a dalších objektů, které využívala armáda i po zrušení pevnosti v roce 1884, po dobu Československé republiky (kdy vzniklo též významné letiště v Neředíně), i po druhé světové válce. Od roku 1968 byla v Olomouci i velice početná (okupační) posádka Sovětské armády. Do roku 2013 sídlilo v Olomouci Velitelství společných sil AČR, do té doby tedy město bylo hlavním centrem obrany státu.

Dějiny

** mladý paleolit (40 000–10 000 př. n. l.) – z této doby nalezeny kamenné nástroje na území města
** neolit – 6 000 př. n. l. – souvislé osídlení, nálezy kultury s lineární keramikou
** 1. století období markomanských válek (166-180) – objeveny zbytky římského tábora v lokalitě Olomouc-Neředín,
    nejsevernější doložený pobyt Římanů na území střední Evropy severně od Dunaje
** 6. století – příchod prvních Slovanů, vznik zemědělské osady (nejstarší trvale obydlené sídlo v České republice)
** konec 7. století – vznik opevněného slovanského hradiště (nejstarší v České republice) na předměstích Povel a Nové Sady
    (1,5 km jižně od současného historického centra)
** počátek 9. století – dobytí starého a postavení nového, velkomoravského, hradiště na Petrském návrší