Lanškroun: Osobnosti Lanškrounska

STRANA 2. ZPĚT

Petr Jelito (1320-1387): Biskup v Churu, Litomyšli, Olomouci, arcibiskup v Magdeburgu, kancléř Karla IV. Roku 1371 založil v Lanškrouně před hradbami města na místě nynějšího kostela sv. Máří Magdalény klášter augustiniánů.

Michael Weisse (cca 1488-1534): Bratrský kazatel, autor zpěvníku Českých bratří. V roce 1522 převzal vedení Náboženské obce Českých bratří německého jazyka v Lanškrouně a ve Fulneku. Podnikl cesty do Wittenbergu, aby poznal Martina Luthera, který ocenil jako první Weissův význam jakožto básníka. Jeho zpěvník, vytištěný v Mladé Boleslavi, obsahuje 157 jednohlasých písní bez doprovodu, které se dodnes zpívají při bohoslužbách. Zemřel tragicky údajně po požití otráveného vlčího masa, které mu nabídl na lanškrounském zámku kníže Pernštejn.

Jan Marek Marci (1595-1667): Lékař, fyzik, matematik, astronom a filosof. Byl osobním lékařem dvou císařů, děkanem lékařské fakulty Karlovy univerzity a v roce 1662 jejím rektorem. V mechanice jako první rozšířil pružné a nepružné srážky těles a demonstroval je tehdy na módním kulečníku. Využil kyvadlo k měření času. Je po něm pojmenován kráter na odvrácené straně Měsíce.

Jan Kašpar Artzt (1688-1765): Uznávaný právník a zemský prokurátor v Praze. Jeho majetkové poměry mu dovolily, aby se stal mecenášem svého rodiště.

Jan Václav Bärnkopp (1723-1794): Významný válečník - dělostřelec. Dosáhl vojenské hodnosti generálního polního maršála.
Účastnil se polních tažení v Čechách a ve Slezsku. Vytvořil znamenité rakouské dělostřelectvo, díky kterému zvítězil během 24 hodin nad nedobytnou pevností v Kladsku, kde bojoval po boku generála Laudona. Byl povýšen do šlechtického stavu.