Lanškroun: Radnice

STRANA 3. ZPĚT

Jihozápadní portál je rovněž kamenný s diamantovou rustikou nad ním znak města Lanškrouna s nápisem Sigilum civitatis Landskronae 1581 a znak knížat lichtenštejnských. Značně později zasazený. Pod znaky nad portálem pak nápis: Z přísloví Ssalo: Oči vé nechať na pravé věci hledí a víčka očí tvých ať předcházejí kročeje tvé Spravuj stezky nohami tvými a všechny cesty tvé stále činěny budou. Nevychyluj se na pravo ani na levo, odvrať nohu svou od zlého. Nebo cesty kteréž na pravo jsou zná Pán Bůh. Převráceny pak jsou ty kteréž jsou na levo. On přímu činiti bude běhy tvé, stezky tvé v pokoji povede. Pod tímto nápisem je pak letopočet Anno, 1581.
Tehdejší městská správa se stavbou radnice značně zadlužila, a proto prosila majitele panství. Majitel města a panství Vratislav z Pernštejna českým pergamenem z r. 1581 povolil městu výhradní prodej soli pro město a celé panství a výtěžkem této prodeje byly umořovány obecní dluhy.

Na jihovýchodní straně radnice jsou v úrovni oken prvního patra umístěny sluneční hodiny.

Roku 1622 neukáznění vojáci knížete Maxe z Lichtenštejna neopatrností založili v městě oheň a za oběť mu také padla radnice. Budova i věž vyhořela. Tehdy také vojáci radniční sklepy vyrabovali a zpustošili.
V roce 1643 byl Lanškroun obsazen Švédy, kteří zde zle řádili, rabovali a vraždili a vše možné odváželi. K Lanškrounu však táhla císařská vojska a tak se Švédové ve městě připravovali na obranu. U Horní brány umístili dělo, dolní brána měla k obraně dvě hákovnice. Do oken radnice postavili šroubovnice. Kolem radnice vykopali příkop a na náměstí měli připravené smolné věnce k vyhazování z oken na útočící císařské. Po krátkých potyčkách Švédové ustoupili a města se zmocnili císařští vojáci.

Lanškrounské obyvatelstvo těmito několika nájezdy a boji Švédů s císařskými vojsky značně utrpělo. Obyvatelstvo bylo zdecimováno a velmi trpělo kontribucemi, drancováním a placením výkupného a výpalného.
Roku 1660 byl na věž radnice umístěn zvon a věžní hodiny, zhotovené neznámým kovářem z Dobrušky. Roku 1683 sjel po radniční věži blesk - značnější škodu však nezpůsobil.