Lanškroun: Kostel sv. Máří Magdalény

STRANA 1. ZPĚT

Při opravách kostela sv. Maří Magdaleny a její báně, byly tam jako při opravách všech věží, ukládány do pouzder pamětní spisy, které obeznamuje další potomstvo jak s opravami kostela, , líčí poměry oné doby, ceny životních potřeb atd.

Překlad z němčiny pamětního spisu z kostela sv. Maří Magdaleny z roku 1912, zní: "Z podnětu výroční schůze spolkové správy oslav "Svazu Němců v Čechách" konané dne 3. a 4. srpna 1912 v Lanškrouně, bylo ořímsení věže opraveno a věž natřena. Při tom se zjistilo, že plechová krytina je poškozena a z větší části musí být obnovena." Při této příležitosti byl nasazen též bleskosvod, vylepšeno věžní zdivo a natřeno. Práce tyto byly provedeny stavitelem Richardem Kreisslerem a mistrem klempířským Eduardem Koberlem, přičemž posledně jmenovaný dne 24.8.1912 umístil na věž makovici s křížem.

Zajímavost

V těchto místech stávaly od r. 1371 původní budovy augustiniánského kláštera s kostelem sv. Mikuláše a sv. Kateřiny. Pak zde vznikl špitál. Do r. 1825 tu stával dřevěný roubený kostel. Poté byla zahájena stavba kamenného empírového chrámu sv. Máří Magdaleny, dokončená v r. 1827. Hřbitov byl založen asi ve 2. pol. 14. st. Zrušen byl 1901.

K hřbitovu, proměněnému v park, se váže pověst o smrti z leknutí: Dva chasníci se kdysi vsadili a ten, kdo prohrál, měl jít o půlnoci na tento hřbitov, zatlouci do země kůl a do něj hřebík. Muž si ve spěchu přitloukl ke kůlu plášť, nevšiml si toho a tudíž si myslel, že ho drží nějaké strašidlo. Ranila ho mrtvice a na místě zemřel.

Prameny: