Lanškroun: Lanškrounská kotlina

  ZPĚT

Lanškrounská kotlina, kterou v mladších třetihorách vyplňoval záliv posledního moře na území Českého masívu, se snižuje k jihu a je věnčena hrami nejjižnějších výběžků Orlických hor a srázy tektonických zlomů České tabule. Severní a západní částí Lanškrounska prochází hlavní evropské rozvodí mezi vodami Severního moře (Čermná/Čenkovička/Tiscový p.-Tichá Orlice-Labe) a Černého moře (Jánský p./Lukovka/Hraniční p./Březná-Moravská Sázava-Morava-Dunaj) a do Bukové hory, která je s 958 m n.m. nejvyšším bodem Lanškrounska, přes Mariánskou horu (502 m n.m.) a Třebovské stěny (Palice, 613 m n.m.) po Třebovské sedlo, které je svými 438 m n.m. nejnižším místem rozvodí Severního a Černého moře. 

Na Bukové hře, nejjižnější výspě Orlických hor, pramení ve výšce 800 m n.m. řeka Moravská Sázava, která odvádí většinu vodoteče prameništní oblasti Lanškrounska z 507 km čtverečních plochy povodí. V horním toku protéká na jih jako horská bystřina malebným, hlubokým údolím, ale pod Žichlínkem se otáčí na východ, vtéká do roviny meandruje. U obce Tatenice na jihovýchodě Lanškrounska řeka proráží Zábřežskou vrchovinu a bránou v sevřeném zalesněném údolí opouští region na soutoku s říčkou Březná v nadmořské výšce 312 m, aby po 77 km celkové délky toku vyústila do Moravy. 

Nádherná údolí jako stvořená pro pěší i cykloturisty jsou podél říčky Březná (přírodní park), která tvoří hranici Čech a Moravy (turistické středisko Drozdovská pila). Mezi Herborticemi a Tatenicí protéká hlubokým údolím Hraniční potok, podél je zpevněná cesta s pěti brody a několik tábořišť. Při jeho horním toku se v okolí Herbortic nacházejí přírodní rezervace V Dole, Selský les a Selský potok. Významnou ornitologickou lokalitou a zónou klidu je soustava lanškrounských rybníků (Plockův, Sluneční, Pšenkův, Olšový, Dlouhý, Krátký). 

Přírodními památkami jsou poblíž Ostrova u Lanškrouna komplex rašelinných luk a mokřin U kaštánku, na severu u obce Bystřec meandrující Čenkovička a při jižní hranici regionu u Mladějova Pod skálou (přírodně rostoucí Mladějovské tisy). Poutavé výhledy na Orlické hory, masivy Jeseníků i do úrodné Hané nabízí nejvyšší bod Zábřežské vrchoviny Lázek (714 m n.m.) s rozhlednou vystavěnou 1908-09 a Reichlovou chatou (1933). Místy dalekých rozhledů je většina vrcholových partií Lanškrounska.

Prameny: