Litice nad Orlicí (Východní Čechy)

Zajímavosti

  • Po dobytí Tábora vojsky Jiřího z Poděbrad v roce 1452 byl na hradě Liticích, poté, co odepřel poslušnost zemskému správci, uvězněn táborský kněz Václav Koranda starší. Stihl jej podobný osud jako táborského hejtmana Bedřicha ze Strážnice, který zemřel ve vězení na nedalekém hradě Potštejně. Osud Václava Korandy zaujal Aloise Jiráska, který jej v roce 1879 zvěčnil ve svém historickém románu „Konec a počátek“, jehož děj se odehrává v letech 1452–1453 na hradě Litice, líčí zánik táborství a vznik jednoty bratrské.
  • V nedalekém Kunvaldě, který ležel na litickém panství, se mezi lety 1457-1458 usadila skupina zbožných reformních utrakvistů-laiků, kteří položili základ historické jednotě bratrské. Na tomto a okolních panstvích také vznikly jedny z prvních bratrských sborů. Po porážce stavovského odboje v roce 1547 Jaroslav z Pernštejna ze svého panství bratry vykázal.
  • Litice navštívil Bohuslav Balbín, který zříceninu popsal jako kdysi „velmi pevný hrad“. Jeho zmínka o tom, že si Jiří z Poděbrad na Liticích uložil své cennosti, zavdala podnět k pověstem o dočasném ukrytí korunovačních klenotů ve zdejších hradních zdech v době ohrožení země.
  • Ve Warwicku, ve státě Pensylvánie byla v červnu 1756 na synodě moravské církve založena nová bratrská kolonie. Toto budoucí město bylo pojmenováno podle hradu Litice – Lititz. Na synodě byla Anna Maria Demuth, provdaná Lawatsch, exulantka původem z Moravského Karlova.