Teplá (Západočeské lázně)
Památky
- premonstrátský Klášter Teplá (NKP)
- radnice (stará škola) byla postavena v roce 1574
- děkanský kostel svatého Jiljí
pochází z let 1762–1765 na místě původního staršího kostela. Opraven kolem roku 1850. Hodnotný hlavní oltář, přenesený v roce 1785 z kláštera v Chotěšově. Zařízení kostela je v barokním
stylu
Historie
Po odtržení Chebska od Českého knížectví k Německé říši se v 11. století posunula zemská hranice více k východu.
Procházela právě územím dnešní Teplé, kde tehdy na zemské stezce z Plzně do Chebu vznikla kupecká osada s celnicí. Ve 12. století se v okolí této hranice stále více a více prohluboval vliv Německa.
Česká práva v této oblasti tehdy hájil velmož Hroznata, který byl správcem rozsáhlého území okolo dnešní Teplé a Mariánských Lázní. Z hospodářských důvodů založil v roce 1193 poblíž své tvrze v Teplé nový premonstrátský klášter.
Blahoslavený Hroznata založil klášter jako náhradu místo účasti na křížové výpravě,
která byla rozpuštěna. Slib však platil. Proto si Hroznata vyjednal u papeže dispens a ten mu jako náhradu uložil založit klášter.
První datovaná písemná zmínka o městě pochází z roku 1197, kdy byla v jedné Hroznatově listině zmíněna osada Teplá, majetek
Tepelského kláštera. Po Hroznatově smrti převzal veškerou „administrativní správu“ klášter a tvrz zanikla. Osada se ale rozvíjela dál a
postupem času se z ní stala trhová ves. V roce 1322 bylo Chebsko opět připojeno k Čechám a Teplá tím pádem přestala být strategickým hraničním bodem.
V letech 1380–1381 zasáhl ves mor, kdy skoro celé české obyvatelstvo této epidemii podlehlo. Na jejich místo přicházeli později noví němečtí osadníci.
V roce 1385 byla Teplá povýšena na poddanské město.
|