Chorvatsko: Ilyrové

VELKÁ NEZNÁMÁ V EVROPĚ

Kdo byli původní obyvatelé přímoří Jadranu i chorvatského vnitrozemí? Byli to indoevropští Ilyrové, etnicky blízcí Řekům a Italům, kteří původně žili rozdrobeni v četné kmeny v oblasti dolního Dněstru. Kolem roku 1200 př.n.l. se začali usazovat v severozápadní části Balkánského poloostrova, ve vnitrozemí i na celém východním pobřeží Jadranu, tedy od středního Dunaje po Jadran a severní Řecko. Někteří historikové jsou toho názoru, že i tzv. lužická kultura doby bronzové (též na našem území) by mohla být ilyrskou kulturou.

K nejznámějším ilyrským kmenům patřili Delmatové (též se uvádí Dalmatové) v oblasti dnešní střední Dalmácie, Histrijci - v dnešní Istrii, Liburnové - v Chorvatském přímoří, v severní Dalmácii a na jejích ostrovech, Japodové (též se uvádí Japydové) - ve vnitrozemí Chorvatského přímoří a v istrijském krasu, Daorsové - v okolí dnešního Stolce ve východní Hercegovině, Ardierové - v oblasti dolní Neretvy, Autariati - sousedi Daorsů, Dasareti - na Ochridu, Jadasinci - na Hvaru, Dardanci, Labeati, Peonové, Dokleati - všichni v dnešní Černé Hoře, Pirustové - kolem dnešního Perastu v Boce kotorské, Albanové (též Albanci) - v dnešní střední a severní Albánii a ještě mnoho dalších kmenů.

Teprve v poslední době věnují vědci ilyrskému bádání podstatně větší pozornost než dříve a pokoušejí se odhalit, jakou úlohu hrály původní předslovanské živly, tedy někdejší ilyrské obyvatelstvo v etnogenezi dnešních balkánských národů. Podle současné vědy mají dnešní národy západního Balkánu mnohem víc jak kulturních prvků původního, tedy ilyrského obyvatelstva, tak i genů jich samých, než se vůbec mohlo předpokládat.