Chorvatsko: Hvar 3.

Ve staré části města stojí kostelík sv. Kosmy a Damiána (Sveti Kuzma i Damjan) z 15. - 16. stol. a gotický kostel sv. Ducha (Sveti Duh) z 15. stol.

Na kopci vysoko nad městem (241 m n. m.) stojí pevnost Fort Napoleon, postavená Francouzi začátkem 19. stol.

Pevnost Španjol. Hvar lze dokonale prohlédnout z výšky. Stačí výstup k pevnosti Španjol a máte město a nedaleké Paklené ostrovy jako na dlani. Pevnost se tyčí severně nad městem. Na pěší výlet za výhledem se vypravte z náměstí Pjaca. Odtud vystoupáte strmou uličkou okolo nedostavěného Hektorovičova paláce. Poté se ulička promění na pěšinku a projdete se mezi agávemi a oleandry. Na vrchol kopce k pevnosti se dostanete za cca 30 minut.

Pevnost Španjol (Španjolska tvrdava) byla postavena v nadmořské výšce 88 m. Pojmenování stavby vzniklo díky účasti španělských vojenských stavitelů. Lze se setkat i s názvem „Fortica“. Z původní antické osady začal vznikat hrad s pevnými hradbami. Stalo se tak za vlády Benátčanů. Přestavba hradu na pevnost proběhla v 16. století, kdy mělo město své zlaté období. Pevnost byla tvořena čtyřmi okrouhlými bastiony, centrální věží a hradbami. Nechybělo skladiště střelného prachu, kasemat a kaple sv. Jiří a malý a velký vodní rezervoár. Strategicky významné místo hlídala posádka dvanácti vojáků a kastelán. V roce 1571 pevnost dobře ochránila obyvatele města před Turky. Hvar byl sice vydrancován a spálen, ale zachránili se všichni lidé. Osudovou ránou se stal v říjnu 1579 úder blesku a následný výbuch střelného prachu. Po explozi byla zničena větší část pevnosti. Od poloviny 19. století byla opuštěna a chátrala. Ke změně došlo v roce 1971. Zrekonstruovala se a v současné době se zde nachází muzeum podmořské archeologie a výletní restaurace.