Francie: Historie 2.

Revoluce v roce 1789 a doba císaře Napoleona i po jeho pádu
Nespokojenost s vládou Ludvíka XVI. vyvrcholila dobytím Bastily v roce 1789. Celá revoluce proběhla naprosto nekoordinovaně a chaoticky. Její průběh byl ovlivněn naprosto protichůdnými zájmy. Roku 1792 se vlády chopili jakobíni a nastolili vládu tzv. první republiky. Ta nevydržela příliš dlouho - do roku 1799, kdy Napoleon Bonaparte udělal vojenský převrat a chopil se moci. Po porážce Napoleona země ztratila dobytá území na východě a byla obnovena bourbonská monarchie.

Pařížská komuna a třetí republika
Povstání v roce 1871 bývá označováno jako Pařížská komuna. Vznikla po prohrané válce s Pruskem a bývala oslavována jako první vláda dělníků na světě. Francie se zbavila monarchie a byla vytvořena třetí republika. Jinak doba před I. světovou válkou se nazývá Belle Époque.

Po II. světové válce
Po porážce v druhé světové válce byla Francie rozdělena na dvě části -jedna okupována Německem, ve druhé zřízen profašistický režim se sídlem ve Vichy. Po válce se musela Francie rozloučit s některými svými koloniemi - například s Alžírskem či zeměmi na Blízkém východě (Vietnam). Členem EU a NATO, ale pouze politicky, ne vojensky. Během 20. století postupně ztrácí bývalé velmocenské postavení. Po II. světové válce vznikla 4. republika. V roce 1958 byla nastolena současná Pátá republika generálem de Gaullem. V důsledku dekolonizace po roce 1960 přišla Francie o většinu svých kolonií.

Přelom 20. a 21. století
Po usmíření s Německém se země stává hnacím motorem politické a ekonomické integrace Evropy.