Francie: Alsasko - v kostce

Alsasko (franc. Alsace, německy das Elsass, alsasky s’Elsass, česky dříve Elsasko) je jeden z 22 metropolitních regionů Francie. V mírně odlišných hranicích se jedná též o bývalou francouzskou provincii, zrušenou roku 1790. Nachází se na východě Francie u hranic s Německem a Švýcarskem. Skládá se ze dvou departmentů (Bas-Rhin a Haut-Rhin) a jeho hlavní město je Štrasburk. Hlavní symbol Alsaska je čáp. Je součástí mnoha legend vyprávěných dětem. Od roku 1970 čáp zmizel, ale dnes se zase navrací.

Rozloha: 8 280 qkm
Počet obyvatel: cca 1 817 000 (2005)
Klima: mírné kontinentální
Metropole: Strasbourg
Departmenty: 67 - Bas-Rhin (Strasbourg), 68 - Haut-Rhin (Colmar)

Geografie: Alsasko ve svých současných hranicích má rozlohu 8283 km2 a je to nejmenší region Francie. Nejvyšší horou je Ballon de Guebwiller (1426 m). Klima v Alsasku je polokontinentální, jsou zde studené zimy a horká léta. Alsasko je ideální místo na pěstování vína (hlavně město Colmar). Vína zde pěstovaná se nazývají Vin d’Alsace. Populace Alsaska má 1 805 000 lidí (1. 1. 2005) a stále roste. Alsasko má 217 obyvatel na qkm.

Historie: V minulosti bylo Alsasko obydleno kočovnými lovci, poté Kelty a Římany, kteří toto území pečlivě střežili. Po pádu Říma bylo Alsasko kolonizováno Alamany a v 5. stol. bylo součástí Franské říše, později Svaté říše římské národa německého. V průběhu Třicetileté války vpadla do Alsaska francouzská vojska a Alsasko se stalo roku 1648 součástí Francie. Po Prusko-francouzské válce (1870–1871) bylo téměř celé Lotrinsko a Alsasko s výjimkou Belfortu připojeno k Německé říši, v níž tvořilo součást říšské země Alsaska-Lotrinska. Po 1. světové válce se stalo podle Versaillské smlouvy znovu součástí Francie. V průběhu druhé světové války bylo roku 1940 obsazeno německým vojskem. Po roce 1945 bylo území vráceno Francii. Moderní region však již Belfort (součást departementu Territoire de Belfort) nezahrnuje.