Itálie: Sicílie - turistika

S rozlohou 25 709 km2 je Sicílie největším ostrovem Itálie. Již před staletími byla nazývána „ostrovem Slunce“ a charakteristické je pro ni subtropické podnebí s horkými léty a mírnými zimami. Jedinečná krása krajiny, pěkné pláže, množství cenných antických památek, mezi nimiž vynikají zachovalé řecké chrámy i originální stavby z normanského období, činí Sicílii turisticky velmi vyhledávanou oblastí po celý rok.

Sicílie je největším ostrovem ve Středomoří a zároveň největším a nejjižnějším regionem v Itálii. Od italské pevniny je oddělen Messinskou úžinou, která v nejužším místě měří jen 3 km. Od Afriky je Sicílie vzdálena asi 140 km. Ostrov má trojúhelníkovitý tvar a omývají jej 3 moře – ze severu Tyrhénské, z jižní strany Středozemní a z východu Jónské. K Sicílii patří také velké množství ostrovů: na severu jsou to ostrovy Eolie (Liparské), ostrov Ustica, na západě ostrovy Egadi a na jihu souostroví Pelagie a Pantelleria. Ostrov Sicílie je rozdělen do 9 provincií – Agrigento, Caltanisetta, Catania, Enna, Messina, Palermo, Ragusa, Siracusa a Trapani. Hlavním městem ostrova je Palermo.

Symbolem Sicílie je Etna (3 343 m), největší dosud činná sopka v Evropě. Severně od Sicílie jsou i další ostrůvky (nejen sopečného původu), nejznámější jsou Stromboli a Vulcano. Sicílie je vyhledávaná turisty z mnoha důvodů. Je zde překrásné čisté moře a pěkné pláže, množství historických památek s dochovanými antickými chrámy a především ideální klima, které umožňuje koupání a slunění od začátku května do konce října.

Ostrov začali osídlovat Řekové a Punové, později Kartaginci. Nezapomenutelné památky zde zanechali Byzantici, Arabové a Hohenštaufové. Součástí koloritu Sicílie jsou pestrá tržiště, cizokrajná kuchyně a exotická vegetace. Sicílie je spojená s italskou pevninou pravidelnou leteckou dopravou a také pravidelnými trajekty z kalábrijského přístavu Villa San Giovanni ve směru Messina.