Itálie: Sicílie v kostce

sicilie_map02.jpg (35723 bytes)sicilie_map03.gif (35481 bytes)

Sicílie (Sicilia)  je největším ostrovem ve Středomoří a zároveň největším a nejjižnějším regionem v Itálii. Od italské pevniny je oddělen Messinskou úžinou, která v nejužším místě měří jen tři km. Od Afriky je Sicílie vzdálena asi 140km. Ostrov má trojúhelníkovitý tvar a omývají jej tři moře – ze severu Tyrhénské, z jižní strany Středozemní a z východu Jónské. K Sicílii patří také velké množství ostrovů: na severu jsou to ostrovy Eolie (Liparské), ostrov Ustica, na západě ostrovy Egadi a na jihu souostroví Pelagie a Pantelleria.

Ostrov Sicílie je rozdělen do 9 provincií – Agrigento, Caltanisetta, Catania, Enna, Messina, Palermo, Ragusa, Siracusa a Trapani. Hlavním městem ostrova je Palermo. Na ostrově se mluví kromě italštiny i sicilštinou.

Sicílie je jednou ze seizmicky nejaktivnějších oblastí Evropy. Nejvyšší horou je Etna (3370 metrů). Další dnes už nečinné sopky tvoří souostroví Liparských ostrovů. Další aktivní sopkou je Stromboli. Na Sicílii se rozkládají čtyři pohoří. Prvními jsou Sicilské Apeniny, které se táhnou podél severu ostrova od Messinské úžiny až po řeku Torto. Jejich nejvyšší vrcholy se vypínají do výše 2000 m.n.m. Druhý masiv se nalézá na západě ostrova a třetí, ve tvaru ohnutého luku, se nachází v samém srdci ostrova. Tím čtvrtým se masív samotné Etny. Povrch ostrova zabírá ze 62 procent kopcovitá krajina. Dalších 24 ptrocent tvoří pohoří a jen 14 procent zbývá na nížiny. Nejúrodnější část země se rozkládá mezi Etnou a Syrakusami a její rozloha se blíží 430 km˛. V provincii Trapani je velmi úrodná půda vhodná pro pěstování vinné révy. Největšími řekami jsou Salso a Platani, ale v létě téměř vysychají.

Podnebí na Sicilii je typicky středomořské. Léto je horké, zima krátká a mírná s občasným deštěm. Například v Syrakusách je průměrně 130 slunečných dnů za rok. Průměrná teplota je na Sicílii 17 stupňů Celsia.