Lotyšsko - Jelgava

Je čtvrté nejlidnatější město Lotyšska ležící na řece Lielupe asi 45 kilometrů na jihozápad od Rigy. Má téměř 66 tisíc obyvatel. Obyvatelstvo tvoří pouze z necelých 50 % Lotyši, 34 procent připadá na Rusi. Město leží na řece Lielupe zhruba 30 kilometrů jižně pod Rigou. Je to důležité průmyslové a dopravní centrum země. Slavná historie Jelgavy se váže ke Kuronskému vévodství, jehož byla hlavním městem. 


Barokní palác v Jelgavě.

První zmínka o Jelgavě pochází z roku 1265, kdy na ostrově uprostřed řeky Lielupe členové livonského řádu postavili dřevěný hrad. Od 16. století byla Jelgava hlavním městem Kuronského vévodství (městem je od roku 1573), které tehdy sahalo podstatně dále než dnešní Kuronsko a krátce dokonce vlastnilo dvě zámořské kolonie. V roce 1738 se zde začal stavět vévodský palác. Roku 1775 byla ve městě založena univerzita Academia Petrina (pojmenovaná podle zakladatele, posledního kuronského vévody Petra Birona), jejíž věhlas dosahoval pověsti univerzity v estonském Tartu. Jelgava si uchovala svůj význam i po obsazení Kuronska Ruskem roku 1795. Roku 1895 zazněla v Jelgavě na svátku písní poprvé píseň Bože, žehnej Lotyšsku, dnešní lotyšská hymna.

V r. 1795 byla vévodství připojeno k Rusku a Jelgava se stala metropolí Kuronské gubernie. 

Za II. světové války bylo město z 90 % zničeno a muselo být po válce znovu postaveno.

Nejvýznamnější historickou památkou je určitě barokní palác na břehu Lielupe, který nechala roku 1738 - 1763 postavit ruská carevna Anna Ivanovna. Stejně jako nedaleký zámek Rundāle jej navrhl italský architekt Bartolomeo Francesco Rastrelli. V suterénu se nachází hrobka s ostatky kuronských vévodů.

Další informace: www.jelgava.lv
Pramen: www.lotyssko.unas.cz