Maďarsko - Balaton

V délce 77 km leží uprostřed Transdanubie „maďarské moře“, má sametově měkkou vodu se žlutozeleným leskem. Balaton je nejen proslulým přírodním bohatstvím, ale i častým místem rekreace. S plochou 600 qkm je největším jezerem ve střední Evropě, pobřeží má délku 195 km, v nejširším místě jsou oba břehy od sebe vzdáleny 14 km, maximální hloubka se nachází 12,4 m pod hladinou. Mělký jižní břeh je ideální pro rodiny s dětmi, ale i příkřejší sever nabízí mnoho pláží. Teplota vody se v létě pohybuje mezi 20°C až 26°C, zrána a navečer překračuje teplotu vzduchu. Lázně a bahenní zábaly uklidňují podrážděné nervy, pomáhají při chudokrevnosti a únavě.

Hévíz leží v jižním cípu Balatonu, který je jedním ze symbolů Maďarska a nejoblíbenějším turistickým místem. Největší jezero střední Evropy je dlouhé téměř osmdesát kilometrů a jeho šířka kolísá od dvou do patnácti kilometrů. Okolí světoznámé lokality je obsypané kvalitními hotely, hostely a kempy, které nabízejí služby za ceny srovnatelné s našimi. Často se v nich ubytovávají rybáři, jejichž splávky nikdy nezůstanou u Balatonu netknuté. Ve zdejších vodách totiž žije několik desítek různých druhů ryb, kterým kraluje stříbrný candát, ryba bez jediné kosti v těle. Vyhlášené balatonské pláže jsou zejména na jižním kraji jezera, kde se dlouhé písčité plochy jen zvolna noří do čistých vln. Akarattya a Kenese, to jsou názvy asi nejoblíbenějších letovisek. Na opačné straně Balatonu jsou pláže podstatně prudší, i sem se však cestovatelé rádi vracejí.

Zajímavým koutem Maďarska je městečko Balatonfüred v těsné blízkosti Balatonu. Nacházejí se tu n ejstarší lázně v zemi. První pacienti si tu léčili nemoci srdce už před staletími. Moderní Tapolca je zase místem, kde se můžete podívat do podzemí. Dá to sice trochu práce najít vchod do jeskyně, ale stojí to zato. Na železných pramicích proplouváte zvláštním systémem průduchů a průrev, ve kterých musíte často dávat pozor na hlavu. Pokud jste však přesvědčeni, že vody už bylo opravdu dost, zkuste navštívit například Tihany, zhruba tři kilometry široký poloostrov s bohatou historií. Vykopávky dokládají osídlení už v době železné. Zdejšími obyvateli byli Římané, později tu sídlili Benediktýni. Dnes míří turisté do Tihany nejen kvůli památkám, ale i proto, že odtud vyplouvají lodě k protějšímu břehu. Krásným místem v okolí Balatonu je Veszprém. Milé městečko je ukryté v kopcích a na každém kroku z něj čiší historie. Budovy mají téměř mystické vzezření, ať už se jedná o gotickou katedrálu, barokní biskupský palác nebo středověké měšťanské domy.

Impozantním dojmem zase působí hrad Sümeg na vysokém kopci. Vede k němu široká cesta, která se jen zvolna šplhá do výšin. Historii hradu ze 14. století popisují hradní výstavy. Během teplých měsíců tady můžete vidět koně, rytíře, souboje a ve zdejší restauraci vám k jídlu zahrají skuteční housloví mistři nebo se bude z reproduktorů linout famózní Bolero od skladatele Maurice Ravela. V Keszthely je výstavní zámek Festetics s více než stovkou krásných místností. Najdete ho u náměstíčka plného malých krámků se suvenýry, vyšívanými dečkami a výtečným vínem. Městečko Siófok je významným centrem lodní dopravy po Balatonu, protože sem míří takřka všechny pravidelné linky. Vlastní muzeum má v Siófok skladatel Emmerich Kálmán. V létě se tu konají různé soutěže, představení a festivaly.

Badacsony. Vyhaslý vulkán ve tvaru rakve s výškou 436 m je znám svými geologicky zajímavými „čedičovými varhanami“ a vinicemi, z jejichž hroznů připravovali Pauláni lahodného „Badacsonyského Šedého mnicha“. Dvěma nejhezčími 200 let starými lisovnami hroznů jsou dnešní Muzeum literatury o Balatonu (Dům Szegedi-Róza) a hojně navštěvovaná vinárna v barokním Domě Kisfaludy, z jehož podloubí je výhled téměř stejně krásný jako ze 14 m vysoké Věže Kisfaludy na vrcholku kopce. Dům balatonského malíře Józsefa Egry (1883-1951) v Badacsonytomaj slouží dnes jako Pamětní muzeum. Tři další vulkanické kopce – Gulács, Csobánc a Szent György – stojí zato zdolat, odměnou bude překrásný výhled do kraje.

Balatonalmádi. Již od roku 1877 zahrnuje toto populární lázeňské místo největší část pláží severního břehu. Zvláštní pozornost si zaslouží zdejší budovy vystavěné z načervenalého pískovce, takovou je i Římsko-katolický kostel s Kaplí svatých práv. Tato kaple, zdobená nádhernou benátskou Zlatou mozaikou od Károly Lotz, se původně nacházela na Budínském hradě a jako relikvii uchovávala uctívanou mumifikovanou pravou ruku krále svatého Štěpána. Symbolem Vörösberény je jediný dochovaný středověký obranný kostel balatonské vrchoviny.

Balatonföldvár. Toto místo bylo založeno v roce 1872 jako letovisko. Z 20 m vysoké vyhlídkové věže se nabízí nádherný panoramatický rozhled po krajině. V gotickém kostele Köröshegy se pořádají letní koncerty.

Balatonfüred. Z tohoto již dávno uznávaného lázeňského místa vyplul na Balaton první parník, svoji historii zde započal Svaz plachtařů a v minulém století si zde prominenti nechávali stavět své vily. Obytný dům ve stylu eklektismu velkého romanopisce Mór Jókai (1825-1904) je dnes jeho Pamětním muzeem s původním zařízením a osobními předměty. Již po dobu 300 let se kyselá voda z Füred používá k léčení srdečních onemocnění. Před 170 lety se zde pořádal první Anenský bál, při jehož příležitosti je každoročně volena královna krásy. Promenádu na břehu jezera, nesoucí jméno rabína Dranath-Tagore, zdobí nespočet soch, pamětních desek a stromů zasazených místními i zahraničními osobnostmi duchovního života. Slavnostní ukotvení plachetnic začíná v květnu v přístavu Balatonfüred.

Balatonszárszó. Místními pozoruhodností je Pamětní muzeum Attily József v penzionu „Magda“ na ulici József Attila 7, kde tento velký maďarský básník (1905-1937) strávil svoje poslední dny. Jeho tragickou životní pouť nyní připomínají knihy, fotografie a obrazy. V blízkém Balatonszemes si pozornost zaslouží Poštovní muzeum na ulici Bajcsy-Zsilinszky 5, kde lze sledovat vývoj maďarského poštovnictví.

Hévíz. Ve vzdálenosti 6 km od severního břehu Balatonu očekává celoročně své lázeňské hosty druhé největší teplovodní jezero na světě. Na ploše 49 000 qm, pokryté lekníny, vyvěrá denně 60 milionů litrů radioaktivní, sirné léčivé vody o teplotě 36°C.
Při léčbě nemocí pohybového ústrojí, revmatizmu, zánětů a bolestí kloubů je obzvláště účinné jezerní bahno. Od roku 1795 zde existují lázně a lázeňské kúry probíhají pod lékařským dohledem. Lékařské vyšetření předem se doporučuje.
Půvabné městečko kolem jednoho z největších termálních jezer v Evropě, které je obklopeno přírodním parkem. Průměrná teplota jezera je 30 °C, takže se v něm můžete koupat po celý rok. Vodní plocha měří téměř 50 tisíc metrů čtverečních a je proslulé vodou s nepatrnou příměsí síry, která je vhodná především pro léčbu revma, kloubních nemocí a dalších neduhů. Nad jezerem jsou vybudované moderně řešené lázně s množstvím šaten a půjčoven nezbytných černých nafukovacích duší, na kterých si můžete dosyta užít teplé vody. Okolí městečka je plné hotelů, penzionů a barů, které slouží lázeňským hostům.

Káli - pánev. Vyhaslé vulkány lemují již od pradávna osídlenou a dnes chráněnou nížinu. Již staří Římané znali pramen u místa Kékkút, jehož minerální voda se prodává pod značkou „Theodora“. Krajinu spoluvytvářejí ruiny středověkých paláců a kostelů a fascinující geologické úkazy jako jsou malá jezírka v kráterech Černé hory či rozpolcené skály Kamenného moře v Szentbékkálla. Nádherná stará selská stavení a klid činí z této krajiny ideální místo odpočinku a živoucí muzeum pod širým nebem. Kulturní vyžití obstarávají po celé léto oblíbené Slavnosti v Káli.

Keszthely. Největší a nejstarší osídlení na břehu Balatonu bylo za římských časů nejdůležitějším obchodním centrem. Zbytky původního Castrum jsou zpřístupněny ve Fenékpusztě. Gotický farní kostel na náměstí Fő tér ze 14. století měl obrannou funkci před Turky, jeho pozdně renesanční fresky jsou zpřístupněny teprve krátký čas. Zámek Festetics se 101 pokoji, nádhernou branou a barokní věží je třetím největším v zemi a zámecké muzeum Helikon uchovává ve své knihovně 8000 cenných rukopisů a vzácných bibliofilií. Zámecký pán György Festetics založil první zemědělskou školu v Evropě, Georgikon, jejíž historii vykresluje statkářské muzeum v ulici Bercsényi Miklós 67. V Muzeu Balatonu na ulici Múzeum 2 jsou k vidění kromě výstavy o lidech a o jezeře rovněž i práce římských kameníků z okolí. Komorní koncerty se konají v zrcadlovém sále zámku.

Malý Balaton. Na bažinatém a rákosím zarostlém území Kis-Balaton hnízdí tisíce ptáků. Z téměř sta druhů se nejčastěji vyskytují volavky, je tu také mnoho kormoránů, hlavní hvězdou tu však je volavka sněhobílá. Ptáky zde můžeme pozorovat ze dvou věží: na ostrově Kányavári, k němuž se odbočí 1 km před Balatonmagyaród a pak pěšky přes most, příp. na ostrově Pap, k němuž se lze dostat z obce Vörs směrem ke strážní věži.

Nagyvázsony. Hejtmanem zdejšího hradu byl Pál Kinizsi (1446-1494), mlynářský synek oplývající nezměrnou silou, který působil ve službách velkého krále Matyáše jako vojevůdce, a po kterém je také hrad pojmenován. z obytné 29 m vysoké věže je nádherný rozhled do kraje. O historii pevnosti a jejím zpřístupnění archeologům informuje Městské muzeum v ulici Vár 9. Výstava o poštovnictví a telekomunikacích je umístěna v Poštovním muzeu v ulici Temető, zatímco Schumacherův dům se slámou pokrytou sedlovou střechou na ulici Bercsényi Miklós 21 představuje původní příbytek tohoto tkalce. K nejhezčím dílům maďarské pozdní gotiky patří kostel a klášter Paulánů, které se však bohužel dochovaly již jen jako ruiny. Zámek Zichy z 18. století dnes přijímá hotelové hosty. Poblíž je provozována Jezdecká škola a v chráněném zámeckém parku se konají místní Jezdecké dni.

Siófok. Největší osídlení jižního břehu se rozkládá na délce 15 km. Nejslavnější syn města, skladatel „Čardášové princezny“ a jiných světoznámých operet, Emmerich Kálmán (1882-1953) zde má vlastní Muzeum na promenádě Kálmán Imre sétány 5. V přístavu Siófok přistávají veškeré balatonské lodní linky a vyplouvají odtud i parníky. K letnímu programu patří operetní představení, varhanní koncerty, historické bojové a jezdecké hry, národní a mezinárodní sportovní soutěže, koncerty populární hudby a výstavy děl uznávaných tuzemských i zahraničních umělců. Sezóna se každoročně zahajuje o svatodušních svátcích Mezinárodním folklórním festivalem „Zlatá mušle“.

Szigliget. Prázdninové místo u Balatonu se spoustou zeleně, jehož malebné domy se tulí k úpatí kopce, si dodnes zachovalo rodinnou atmosféru. Ve staré části vesnice = Öregfalu můžeme shlédnout památkově chráněné rákosím pokryté domy postavené v lidovém stylu. Z ruin hradu vystavěného ve 13. století se z výšky 242 m naskýtá nádherný rozhled. V bývalém zámku Esterházy nalézají klid k práci spisovatelé a v parku, který ho na 12 ha obklopuje, se daří více než 120 druhům jehličnatých stromů.

Tapolca. Krajina nabízí mnoho zajímavého: 14 čedičových kopců ve tvaru klobouku posetých vinicemi, lemujících město Tapolca uprostřed stejnojmenné pánve. Projdeme-li jeskyní, která bude za pár let opět napuštěna vodou a tím splavná ve člunu, můžeme objevit obdivuhodné skalní prostory. Romantický Mlýnský rybník s vodním mlýnem starým 200 let je dnes využíván jako hotel. Na břehu stojí také socha básníka Jánose Batsányi (1763-1845), syna tohoto města. V jedné z nejstarších lidových škol ve střední Evropě na Templomdomb 8 je dnes Městské muzeum s výstavkou o historii školy.

Tihany. Již z dálky viditelné dvě věžičky kostela korunují vulkanický, hluboko do jezera vybíhající poloostrov Tihany, obydlený již téměř před tisícem let a uchovávající mnoho vzácných druhů rostlin a zvířectva. Z Benediktinského opatství založeného v roce 1055 se dochovala pouze krypta s hrobem krále Andráse I., která je v Maďarsku mimořádně ceněnou památkou. Nad ní se tyčí barokní kostel z 18. stol. zdobený cennými dřevoryty. V klášteře je možno navštívit Muzeum opatství a seznámit se s historií kostela, prohlédnout si pamětní pokoj posledního maďarského krále Karla IV. (1887-1922), římské a středověké lapidárium. Způsob života v původní rybářské vesnici ilustruje Muzeum pod širým nebem na ulici Batthyány Lajos 20 s památkově chráněnými domy z 18. stol. a lidový Hrnčířský dům na promenádě Pisky sétány 9 v Ófalu. V přírodní chráněné krajinné oblasti Tihany se nacházejí např. větrem ošlehané čedičové skály a obydlí mnichů, kteří byli do skal nahnáni Basiliány, osídlujícími tuto oblast v 11. století. Přírodními vyhlídkami na rybáři oblíbené vnitřní moře a ptačími hejny obklopené vnější moře jsou místa nazvaná „Střecha lesa“ a kuželovitý gejzír „Zlatý dům“.

Zamárdi. Na 10 km dlouhém pobřeží Zamárdi dnes stojí prázdninové vilky pro tisíce návštěvníků. Muzeum vlasti v ulici Fő 83 informuje o původní místní stavební a bytové kultuře obyvatel Balatonu. Na východním okraji se v jednom chráněném statkářském dvoře z 18. století nachází turistické a kulturní centrum Szántódpuszta. K usedlosti patří kaple, panský dům, čeledínské a hospodářské budovy. Dá se tu přenocovat, najíst, jezdit na koni, shlédnout výstavy výtvarného umění příp. o vinohradnictví.