Maďarsko - Dunaj-Ipoly

Maďarsky Duna-Ipoly. Jižním a jihozápadním směrem od Visegrádu se rozkládá pohoří Pilis, zvlněná krajina plná dubových a bukových lesů. Za doby Matyáše Korvína patřilo pohoří do soukromého loveckého revíru, nyní slouží jako budapešťská rekreační oblast protkaná více turistickými cestami včetně první maďarské trasy z roku 1869. Celková rozloha oblasti činí 250 km2 a náleží do Národního parku Dunaj-Ipoly a pohoří Börzsöny severně od Dunaje tvoří zbytek národního parku.

 

Národní park Dunaj – Ipoly je vytvářen z Piliských a Visegrádských vrchů v Zadunají, Börzsönyských vrchů na severu a dvou dlouhých, úzkých pásů země: údolí Dunaje od Visegrádu po jižní cíp ostrova Szentendre a záplavového území řeky Ipoly od Hontu po Balassagyarmat.

Vápencový masiv Pilisu je protkán jeskyněmi, z nichž nejznámější jsou jeskyně Ördöglyuk, Leány a Legény. Vaskapu (Ocelo-vá skalní brána) byla také jeskyně, ale její strop a stěny se zhroutily a zachoval se pouze dvojitý “triumfální oblouk” vchodu. Dolomitové skály byly rozryty a vytvarovány do podoby palisád podobných varhanám. Rozhledna na Prédikálószéku ve Visegrádských vrších nabízí pohled na celé panorama ohybu Dunaje. Poblíž můžete obdivovat několik obrovských skal, které byly odtrženy od kopce a odvlečeny dravým proudem bývalého řečiště. Jako kontrast k tomuto pohledu působí mírné svahy s obhospodařovanými loukami. Na jedné z nich rostou stovky fenyklů panonských, hlavní botanické atrakce Piliských vrchů.

Dobrou základnou pro průzkum pohoří je Dömös, 6 km západně od Visegrádu. Pohoří je také nejlepším místem pro pozorování ptáků v západním Maďarsku. V Dömösu návštěvníci najdou nádhernou říční pláž a kempink Dömös, který nabízí místa pro stany i dobře zařízené chatky až pro 4 osoby. Můžete také plout malou lodí přes Dunaj z Dömösu do Dömösi átkelés, vystoupit do jeskyní, které lze spatřit na svahu a pěšky se vydat zpět do pohoří za Nagymarosem.

Börzsönyské vrchy jsou známé především svými hrady, ale také svými vodami: tři hlavní potoky jsou napájeny 335 prameny. Fauna a flóra Börzsönyských vrchů je velmi různorodá. Bylo zde zjištěno 70 druhů chráněných rostlin a 117 chráněných druhů ptáků, z nichž 90 v této oblasti pravidelně hnízdí. Börzsönyské vrchy jsou proslulé svými krásnými výhledy. Nejkrásnější pohled je z rozhledny na 939 m vysokém kopci Csóványos.

Krajinářsky nejkrásnější a zároveň nejcennější části údolí Ipoly jsou ohyb řeky u szobského viaduktu, mokřad Hideg s nesčetnými lovícími volavkami bílými a mokřad Ipolydamásd oplývající chráněnými rostlinami. Na tomto 11 – 12 km dlouhém úseku řeky bylo zjištěno 47 hnízdících a 17 tažných druhů ptáků.

http://madarsko.svetadily.cz