Maďarsko - Gödöllö

Jedním z největších maďarských zámků je 250 let starý královský zámek v Gödöllő (Szabadság tér l.), který současně patří i mezi nejvýznačnější památky maďarského barokního stavitelství. Často a rád zde pobýval rakousko-uherský vladařský pár, císař a uherský král František Josef I. a jeho choť Alžběta zvaná Sissy, která byla v maďarském prostředí velmi oblíbená. Dodnes je největším dvorem v Maďarsku.

 

Pouhých 27 km na severovýchod od Budapešti je snadným cílem jednodenního výletu. Díky dálnici M3 se vzdálenost zámku Gödöllő od Budapešti zkrátila na pouhou půlhodinku jízdy vozem či autobusem. Do Gödöllő jezdí z Budapešti i příměstská dráha HÉV. Ale i samotné město Gödöllö plné krásných barokních budov a památek, které je také domovem původní Gödölské umělecké kolonie (1901-20) představuje krásné místo na výlet. Ve městě se nachází maďarská zemědělská universita.

Ve slavnostní síni a na nádvoří zámku se pořádají koncerty vážné hudby a kulturní festivaly. Evropskou raritou je zde pečlivě rekonstruované Barokní divadlo, které je po 200 let opět v provozu. Zámecká kaple a kalvárie (obě z 18. století) se nacházejí v Alžbětině parku.

Kostel v Máriabesnyő vysvěcený na stupeň basilica minor se stal známým poutním místem díky soše Panny Marie umístěné na zdejším oltáři, která je prý schopna činit zázraky a byla zhotovena před 700 lety.

O zlatý věk města se zasloužil v 18. století hrabě Antal Grassalkovich, který zde nechal vystavět aristokratický zámek – palác rodu Grassalkovich. Jeden z nepozoruhodnějších a nejrozsáhlejších barokních komplexů 18. století se rozprostírá spolu s přilehlými budovami na ploše 17 000 metrů čtverečních a zahrnuje rovněž park o velikosti 29 ha. Palác se stal od roku 1867 výletní rezidencí rakouského císařského a maďarského královského manželského páru Františka Josefa I. a Elisabeth, v letech 1920 a 1945 byl majetkem maďarského zemského správce.

Díky architektonickému řešení tohoto barokního komplexu budov vznikl tzv. „styl Gödöllő“, který byl vzorem mnoha dalších návrhů maďarských zámků. V roce 1996 bylo otevřeno Královské zámecké muzeum. Navštívit lze devět renovovaných sálů prostředního křídla, slavnostní sál zdobený zlatobílým štukováním a část královských obytných prostor. V zámku i na celém nádvoří se každé léto konají rozmanité kulturní pořady a koncerty, pořádaných v duchu svého mecenáše hraběte Grassalkowich. K událostem pořádaným každé léto patří rovněž jízda na koni a vzpomínkové programy uvedené na počest tvůrce zámku, spolu s pořady o životě královského páru.

Částečná renovace zámku začala roku 1994 a dnes je asi 24 pokojů v přízemí a v 1. patře otevřeno pro veřejnost jako Palácové muzeum. Pokoje byly zrestaurovány do podoby, v jaké se nacházely, když se tu zdržoval vladařský pár. Pokoje františka Josefa v 1. patře, vyvedené v mužné kombinaci šedé a zlaté, i levandulově zbarvená apartmá císařovny Sissi jsou velmi působivé, téměř tak jako pokoje v paláci Esterházy.

http://madarsko.svetadily.cz