Maďarsko - Mátra

V Maďarsku se vám nikde nepodaří vystoupit výše, protože Mátra je pohoří s nejvýše položenými horskými vesnicemi a s nejvyššími maďarskými horami: Kékes (1014 m) a Galyatető (964 m). Z rozhledny na vrcholu televizní vysílací věže postavené na hoře Kékestető je za jasného počasí vidět nejen celé Severní středohoří, ale i obrysy Tater. V ústřední části této horské oblasti najdeme řadu hojně navštěvovaných středisek letní i zimní rekreace a hotelů. V obci Mátraháza se například už ve 30. letech minulého století začaly stavět horské chaty. V jižní části pohoří Mátra očekávají návštěvníky peřejnaté potoky, zatímco na severu narazíme na jedno z největších maďarských “kamenných moří”, kterému se říká Tatarské pole (Tatármező).


Hora Kékes-tótó.

Kékes (Modrá hora) je nejvyšší horou Maďarska s nadmořskou výškou 1014 m. Na vrcholku byla v roce 1960 vybudována televizní věž, z které je při jasném počasí vidět celé Severomaďarské středohoří a obrysy Tater. Galya-tető je vysoká 964 m n.m. a zůstává tak třetí nejvyšší horou Maďarska. Tato hora je jednou z nevýznamnějších lyžařských oblastí pohoří Mátra.

Tím však řada superlativů není zdaleka u konce. Rovněž v této oblasti lze najít nejnavštěvovanější poutní místo v Maďarsku, mátraverebélyskou Svatou studánku (Szentkút), kde se pořádají poutě vždy 15. srpna a 8. září. Mariánské poutě do těchto míst se konají už od 13. století a dodnes sem přicházejí desetitisíce poutníků, kteří se modlí k panně Marii za vyléčení svých neduhů. K zázračné studánce se pojí legenda, podle které uherský král Ladislav I. (Svatý) byl při protikumánském tažení obklíčen nepřítelem v nedaleké úzké soutěsce. Jeho znavení a žízniví vojáci už už klesali na duchu, a aby našli vodu, chtěli po pohanském zvyku přinést bohům oběť. Král, který byl zapřísáhlým křesťanem, ve svatém a spravedlivém hněvu vrazil své kopí do skály, z níž od té doby prýští pramen.

Na prameny a jiné přírodní krásy je tento kraj vůbec bohatý. Stejně jako na horniny a krystalické minerály, a tak není divu, že je oblíbeným “lovištěm” sběratelů nerostů. Rádi jej navštěvují i příznivci pěší turistiky. Jednou z mnoha zdejších turistických tras je trasa každoročně pořádaného výkonnostního pochodu přes Mátrabérc, která je dlouhá 56 km a vede výlučně po horských hřbetech. Vychází se z obce Sirok. Poblíž této vsi zdatný pěší turista jistě rád navštíví nejkrásněji položenou zříceninu středověkého hradu v Maďarsku. Posádka této tvrze svého času sloužila vlastně jako předsunutá hlídka pro mnohem známější hrad v Egeru, proslavený za bojů s Turky. Čítala asi 40-50 mužů, kteří v první řadě plnili úlohu kurýrů.

Nedaleko obce Sirok nás čeká další překvapení: jediné suché léčebné lázně na území Maďarska, mofeta (výron plynu) v Mátraderecske. Před deseti lety, když tu v plynné podobě vyrazil na zemský povrch kysličník uhličitý, který je bez barvy a bez zápachu, ale není radno jej vdechovat, způsobilo to v nejbližším okolí nemalý poprask. Plyn byl však “zahnán” do bazénu s dřevěnou mříží, a protože je těžší než vzduch, sahá člověku, který do nádrže vstoupí, jen po pás. Kožními póry vniká do organismu, kde vyvíjí blahodárné účinky. Je vhodný k doplňkové terapii v případě kardiovaskulárních potíží a nemocí pohybového ústrojí. A ještě jeden superlativ! Podhůří Mátry je nejrozsáhlejší maďarskou historickou vinařskou oblastí. Vinařilo se tu už ve 13. století. Dnes jsou vyhledávána zejména zdejší aromatická bílá vína.

Přístup: může být volně navštěvována po veřejných silnicích a turistických cestách, kromě přísně chráněných rezervací. Nejpopulárnější místa - Galyatető, Mátraháza, Parád - jsou mimo chráněné území. Půjdete-li po národní Modré stezce nahoru na Kékes, přejdete nádherné balvanové pole pod vrcholem Sombokoru. Buky na svahu jsou staré jedno a půl století. Není zakázáno jen kácení stromů, ale i sběr hub a žaludů. Ze stezky můžete vidět předhoří Sor-kő (Řada skal), vzdálených od sebe po 50 - 100 metrech a skloněných nad propastí. Nedoporučuje se opouštět stezky. 23 vzácných a cenných druhů rostlin přežívá ve chráněném území, včetně růže alpské, která vyvrací tvrzení, že “není růže bez trní”. Fauna je také velmi bohatá: v chráněné oblasti bylo pozorováno 120 chráněných a 4 přísně chráněné druhy.