Maďarsko - Pannonhalma

Pannonhalma je městečko ležící na trase mezi městy Győr a Veszprém, které se nedá přehlédnout, jelikož se chlubí významnou památkou zapsanou na seznamu UNESCO - Pannonhalmským klášterem, který je vidět již zdaleka. Stačí jen odbočit z hlavní cesty a přibližně po 5 km stále do kopce se dostanete na záchytné parkoviště, odkud pěší chůzi dojdete až ke klášteru.

 

Pannonhalma je obec v Maďarsku v župě Győr-Moson-Sopron. Už 1000 let se tyčí na vrchu Sv. Martina (Szent Márton-hegy) klenotnice minulosti maďarské architektury, benediktýnské opatství, jež UNESCO zařadilo na seznam Světového kulturního dědictví, a které při oslavách jeho tisíciletého jubilea navštívil i papež Jan Pavel II.

Pannonhalma je malá obec v Maďarsku ležící 20 kilometrů jihovýchodně od Győru. Nad městečkem se nachází benediktinské arciopatství sv. Martina založené na konci 10. století knížetem Gejzou. První mniši přišli do Pannonhalmy v roce 996 na pozvání panovníka Gejzy a svůj malý kostel vysvětili v roce 1001 na hoře sv. Martina. „Ora et labora” – modli se a pracuj – tak zněl benediktýnský návod a jejich kantorský řád vytvořil v Pannonhalmě význačné duchovní centrum.

Dříve to znamenalo zejména práci v zemědělství, dnes se věnují i novým okruhům činnosti. Benediktini oživili zároveň s výstavbou kostelů a klášterů i Římany založené pěstování vinné révy. Dnes opět provozují velký vinný sklep a obhospodařují na 50 ha vinic. Na dvou třetinách plantáží pěstují odrůdy bílého vína, především Rýnský ryzling, Sauvignon blanc a kořeněný tramín, mezi červenými odrůdami je nejčastějším druhem Pinot noir, ale také Merlot či Cabernet franc.

K důležitým úkolům klášterů patřila od počátku také služba nemocným. Pro ně byly vyčleněny zvláštní prostory, které daly vzniknout pozdějším nemocnicím. V Pannonhalmě existuje písemný záznam z roku 1201, ze kterého je patrné i zařazení podepsaného mnicha „ospitalaris magister“ – magister nemocnice. V Pannonhalmě stále žijí příslušníci řádu, kteří jsou vzděláváni jako farmaceuti, chirurgové. Na základě zdejších receptur vyrábí firma Herbária Rt. Pannonhalmské léčivé bylinné čaje.

V opatství je Gotická svatyně s hvězdicovou klenbou, kaple a kostelní katakomby, vysvěcené roku 1001. Nachází se zde také renesanční sochařská výzdoba brány porta speciosa z červeného mramoru, benediktinská knihovna, jedna z největších podobných biblioték na světě. Knihovna obsahuje 360 000 svazků. V archívu je uložena nejstarší maďarská jazyková památka, zakládací listina Tihanyského opatství z roku 1055.

Bazilika ze 13. století je dnes dějištěm varhanních koncertů. Krypta baziliky ze 13. století je stará více než tisíc let a křížová chodba je jedinou zachovalou středověkou kruhovou chodbou s klenbovým pásem v Maďarsku. V klášteře působí gymnázium a kolej a také „monastýrský shop”, kde nalezneme ojedinělé bylinné čaje připravované v opatství, vína a předměty, jež jsou důležité k udržení duševního zdraví.

V galerii opatství se konají dočasné výstavy, je tu ale i bohatá numismatická sbírka s velkým množstvím starořímských mincí. Benediktýni v duchu svých vzdělavatelských tradic i dnes předávají vědomosti nastupujícím generacím. V klášteře v současné době působí gymnázium s internátem. V klášterní škole se duchovní vědění vždy spojovalo s konkrétními znalostmi a na tyto vzdělavatelské tradice se navazuje i dnes. Maďarská kongregace benediktinů se středoškolskou výukou a výchovou zabývala již od roku 1802 a přikládala vždy velký význam vysoké úrovni vědění a rozvoji osobnosti jednotlivce. Dnes navštěvuje gymnázium na 300 studentů, kteří patří k těm nejlepším v zemi.

http://madarsko.svetadily.cz