Maďarsko - Pécs

Pécs neboli Pětikostelí je jedno z nejhezčích Maďarských měst. Rozkládá se jižním směrem od Balatonu. Pécs je páté největší město Maďarska a je sídlem baranyaského regionu. Město je rovněž branou do Chorvatska, balkánských států a severní Itálie. Nedaleké Jaderské moře, středomořské klima, malebné uličky historického centra a ruch za letních večerů evokují tuto atmosféru. Raně křesťanské památky jsou zapsané v seznamu kulturního dědictví UNESCO.

 
Mešita

Příjemné mírné klima a obdivuhodná minulost – to činí Pécs klenotem jižního Zadunají. Město leží stejně daleko od Dunaje jako od Drávy, v nížině chráněné před severními větry pohořím Mecsek. Pécs se těší z dlouhého léta a je tak ideálním místem pro pěstování vinné révy, ovoce a ořechů, především mandlí. Pro návštěvníky je však Pécs především městem umění a hlavním městem župy Baranya.

Pécs je město založené Římany se středomořskou atmosférou. Návštěvníci zde naleznou římské hrobky, mešity a minaret, ale i útulné kavárničky. Mezi nejvýznamnější křesťanské památky patří Mausoleum – malbami zdobená hrobka, Římská náhrobní kaple s dlažbovou mozaikou z 2. – 4. století s nástěnnými malbami, Bazilika a hrobka s cennými sochami a freskami. Z barokního období se dochovaly kostel Všech svatých, klášter karmelitek a klášter františkánů. Na hlavním náměstí turisty přitahuje studna Zsolnay.

Jako památka na 150letou vládu Turků zde zůstala mešita Ghasi Kasim Pascha s nápadnou kopulí, lomenými okny a nádherným mihrábem, která dnes slouží jako katolický kostel. Nejlépe zachovalá islámská stavba v Maďarsku je mešita Jakowali Hassan Paschi, kde se dnes nachází muzeum turecké historie a umění.

Pécs je městem vinic a dobrého vína. Byla zde založena jedna z prvních společností na výrobu sektu a vinařství má jak ve městě, tak v regionu dlouholetou tradici. Sbírky muzeí Vasarelyho, Csontváryho a Zsolnayho jsou známé po celé Evropě. Mnoho návštěvníků přitahuje právě umělecký život Pécse (výstavy a festivaly), ale k dobré pověsti města přispívají také výzkumné ústavy či mezinárodní vědecké konference. Zdejší univerzita byla založena v roce 1367 - je tedy po pražské Karlově univerzitě druhou nejstarší ve střední Evropě.

První univerzita byla v Pécsi založena uherským králem Ladislavem I. na podobném principu jako univerzita vídeňská. Nicméně již v průběhu 15. století došlo k rozdělení na dvě instituce – teologickou a právnickou. Za osmanské nadvlády byly i tyto zbytky vysokého učení úplně uzavřené. Do města se pak vrátily vyšší vzdělávací instituce až za vlády císaře Josefa II., kdy v roce 1785 došlo na krátko k přesunu královské akademie z Györu do Pécse.

Kromě kulturního, vzdělávacího a administrativního centra je Pécs také důležitým průmyslovým střediskem regionu, specializujícím se zejména na nové technologie. Osídlení Němci, Chorvaty, Srby a jinými národnostmi vedlo v průběhu dvoutisícileté historie města k velkému mísení obyvatelstva. Mírové soužití menšin velmi přispělo k rozvoji zdejších bohatých kulturních tradic. Dobře to ilustruje například fakt, že zde bylo založeno jediné chorvatské divadlo, které působí spolu s Národním divadlem Pécs, Třetím divadlem a loutkovým divadlem Bóbita.

Mezi velké výroční události v tomto společenském městě patří Mezinárodní kulturní týden na konci července, který se soustřeďuje na divadelní vystoupení. Pécscké dny - na konci září 10denní festival tance a hudby s dostatkem alkoholu – jako nezbytnou součástí a Evropský vinařský pěvecký festival také na konci září, což je jediný evropský festival zaměřený výlučně na mužské interprety.

V Pécsi se také velmi dobře najíte, je tu mnoho stylových restaurací, kde se výborně vaří a pro milovníky sladkostí i množství krásných cukráren. Severovýchodním směrem se nad městem zvedá kopec. Na jeho vrcholku je kaple Havi-hegy. Od kaple je nádherný výhled na město. Severozápadním směrem se nad Pětikostelím zvedá vrchol Misina (535 m n. m.) s televizní věží. Na televizní věží je vyhlídková plošina a pod ní je umístěna kavárna a restaurace.

http://madarsko.svetadily.cz