Maďarsko - Visegrád

Jenom asi 20 km od Esztergomi leží malé městečko Visegrád. Visegrád (ze slovanského názvu pro „vysoký hrad“), rozkládající se v příkrém zákrutu Dunaje, je nejkrásnější částí ohbí Dunaje a jeho skutečným symbolem. Většina turistů se do Visegrádu však nepřijede pokochat jen nádhernými výhled, které samotné mohou být důvodem návštěvy, ale prozkoumat zbytky městské historie – jeho renesanční palác a přilehlou tvrz.

 

V roce 1330 byl ve Visegrádu, městě, které bylo ve 14. století povýšeno na město hlavní, dokončen nový královský palác, tehdy největší komplex budov v Maďarsku. Bohatě zdobené sloupy z červeného mramoru a nádherně tesané studny na nádvořích působí dodnes nádherou, která zařadila Královský palác velkého renesančního panovníka k nejhonosnějším rezidencím 15. století. Nejcennější pozůstatky jsou vystaveny v Matyášově muzeu v ulici Fő 29.

O pět let později (1935) sem maďarský král pozval významné vládce střední Evropy. Schůzky se vedle maďarské elity zúčastnil i Jan Lucemburský společně se svým synem Karlem, pozdějším římským císařem a králem českým Karlem IV. Polský král Kazimír přijel společně s delegátem papeže. Byli zde též představitelé Bavorska, Saska, Slezska. Výsledkem bylo politické posílení maďarského, českého a polského království. Společná dohoda proti rakouským vévodům upevnila vzájemný obchod, kterému se Vídeň snažila bránit.

Moderní dějiny si vzaly ze 14. století příklad a v roce 1991 se zde sešli představitelé Maďarska, Polska a Československa, aby se dohodli na založení "Višegrádské trojky", politicko-ekonomické spolupráci těchto zemí. O dva roky později se ze známých příčin trojka změnila ve čtyřku.

Kromě sálu s voskovými figurami můžete na hradě spatřit klasické expozice zahrnující středověké mučicí nástroje, ukázku místní flory a fauny a další. Hrad měl dlouhé opevnění, jehož součástí byla i Šalamounova věž, jedna z největších a nejlépe dochovaných románských věží ve střední Evropě. Šalamounova věž z 13. století patřila k součásti opevnění mezi Vodní baštou na Dunaji a Citadelou na kopci. V této Citadele, postavené v letech 1245-55, byla po dobu 200 let uložena maďarská koruna krále Štěpána. Dnes uchovávají restaurované prostory exponáty, které se váží k historii hradu.

V rezidenčních místnostech na západní straně citadely je umístěna malá výstava obrazů a dvě menší expozice poblíž východní brány. Jedna představující lov a sokolnictví, ostatní je věnována tradičním pracím v regionu (kamenictví, uhlířství, včelařství a rybolov). Skutečným zážitkem je nicméně cesta podél opevnění tohoto paláce, obdivuhodné výhledy na pohoří Börzsöny a na Dunaj, které pravděpodobně patří mezi nejkrásnější v regionu.

http://madarsko.svetadily.cz