Polsko - Dolní Slezsko: Jawor

Kostel - výzdoba: strohý zevnějšek kontrastuje s nádherou a enormní velikostí vnitřního prostoru. Smělá stavba s plochou o velikosti 1180 m2 nabízí místo pro 6 000 lidí. Chrám musel pojmout velké množství evangelických věřících z Dolního Slezska. Balustrády na čtyřech emporách zdobí na 200 obrazových polí převážně s biblickými tématy v lidovém slezském malířském stylu. Přičemž nejdříve byly postaveny jen 2. a 4. empora. Teprve dodatečně byly postavena 1. a 3. Hlavní loď překrývá kazetový strop zdobený ornamenty. Hlavní oltář z 18. století, obraz Krista s andělem na hoře Olivetské, kazatelna s figurálními řezbami. 

Ještě na začátku 20. století byl kostel zcela zchátralý. Za německo-polské spolupráce byl však zrekonstruován. Jeho varhany například renovovala budyšínská firma Eule. Od roku 2005, kdy kostel slavil 350leté výročí od svého vysvěcení, září obnoveným leskem také barokní kazatelna lehnického sochaře Mathiase Knoteho a hlavní oltář z roku 1672. Ještě v roce 2021 probíhaly opravy. Odborníky může v kostele zaujmout zejména spojení barokní architektury s luteránskou teologií. 

Výklad formou zvukového záznamu probíhá v polštině, němčině i v češtine.

Centrum starého města (městská památková rezervace):

  • Zámek – původně hrad dolnoslezských Piastovců, založen kolem roku 1224 javorským kastelánem Radoslavem z Boleslawce. Od poloviny 13. století sídlo knížat javorských a později svídnicko-javorských. Od roku 1392 byl majetkem českých králů; kolem roku 1400 jej český král Václav IV. dal stavebně rozšířit. Roku 1490 zde pobýval král Vladislav Jagellonský. Za třicetileté války zámek vyhořel a byly zničeny veškeré interiéry. Oto Nostic zámek rekonstruoval a zařídil barokní interiéry. Prusové po anexi Slezska roku 1742 zámek obsadili a proměnili ve věznici, která byla zrušena až roku 1956. Dosud má užitkový charakter