Polsko - Kujavsko-Pomořansko: Toruň

img00003.jpgToruň (něm. Thorn, lat. Thorunia) je polské město v Kujavsko-pomořském vojvodství, je jedním z hlavních měst tohoto vojvodství (druhé je Bydhošť/Bydgoszcz). Městem protéká řeka Visla/Wisła. V roce 1997 bylo staré toruňské město zapsáno na seznam UNESCO. Žije zde přibližně 201 tisíc obyvatel. V Toruni se narodil Mikuláš Koperník. Město je v Polsku známé produkcí perníku, tedy má stejnou pověst jako v Česku Pardubice.

Nejcennější a nejoriginálnější památky Toruně pochází z gotického období. V architektuře jsou viditelné vlivy hanzovních měst, zejména Lübecku, Soest a Brugg. Malířství na vysoké úrovni se rozvíjelo nejprve pod českým vlivem (fresky v Mariánském kostele a v kostele sv. Jakuba), později podléhá nizozemskému vlivu (Sejmutí z kříže z kostelu sv. Jana, dnes v Dieceziálním muzeu v Pelplině, Umučení z kostela sv. Jakuba).

Městečko se honosí množstvím starých i nových lázeňských domů. Ty nejstarší, včetně divadla, nezapřou doby romantismu. Dřevěné či hrázděné budovy s bohatou vyřezávanou výzdobou připomínají alpskou architekturu starého Rakouska. Paláce z přelomu 19. a 20. století zase nezapřou moc sebevědomého měšťanstva. Léta reálného socialismu naopak přidala četná, poněkud krabicovitá sanatoria. 

Foto Jiří Michal 1998