Polsko - Lublinsko: Chelm

Občané Chelma rubali křídu přímo ve sklepech pod svými domy. Sklepy většinou mívaly dvě patra a z toho nižšího se procházelo do křídového labyrintu. Na přelomu 16. a 17. století mělo osmdesát ze sta domů ve starém Chelmu svůj vlastní vstup do podzemí. Dolovalo se také pod radnicí a pod kostely. Jenže měšťané byli vykutálení a v obavě o své nemovitosti raději dobývali křídu z chodeb, které vedly ven z jejich domů

"Dobývat křídu pod ulicemi a pod náměstím bylo bezpečnější, protože když se propadla ulice, byl to obrovský problém, který musel řešit starosta, ale nikoli ten, kdo jej svým dolováním způsobil. Radnice pak musela kopání pod náměstím a pod ulicemi zakázat," vypráví průvodkyně po chelmském křídovém podzemí Gražyna Biernacka.

Turistická trasa vedoucí chodbami a někdejšími sklepy měšťanských domů je dlouhá 2 kilometry. Zmapovaných je ale přibližně 15 kilometrů podzemních prostor. Je to jediný podzemní křídový důl v Evropě. Chelm přišel ke své turistické atrakci vlastně i díky neopatrné důlní činnosti předků jeho dnešních obyvatel. V roce 1965 se po průjezdu těžkého nákladního auta propadla jedna z hlavních ulic v celé své šířce. Museli nastoupit důlní experti a chodby patřičně zajistit. A tak se přišlo na podzemí.

V podzemí je celý rok stálá teplota 9 stupňů Celsia.