Polsko - Západní Pomořansko: Svinoústí

II. světová válka a doba po ní

Za 2. světové války zde byla malá loděnice, překladiště a zásobovací základna pro námořnictvo ( ponorky, kutry). Město a přístav byly zničeny hlavně při spojeneckých náletech 12. března a 16. dubna 1945. Počet obětí přesáhl 23 000. Město se vzdalo Rudé armádě 5. května 1945. Po skončení druhé světové války se na základě Postupimské dohody stalo Świnoujście nejzápadnějším polským přístavem. Na přelomu 40. a 50. let 20. století vznikl PPDiUR "Odra". V zimě 1945/1946 byli ve městě zavražděni zbývající němečtí civilisté .Institut národní paměti odhaduje počet obětí na více než 40. Došlo také ke znásilnění, bití a zranění. Pachatelé těchto incidentů byli mladí funkcionáři Bezpečnostního úřadu a MO.

V roce 1948 začala přestavba přístavu Świnoujście z válečného přístavu na obchodní a rybářský přístav. Byla také zahájena výstavba velkého rybářského závodu, vybudováno obrovské koupaliště a průmyslové budovy a o 3 roky později byla uvedena do provozu Rybářská základna. Během tří let bylo založeno velké rybářství, řízené nezávislou společností Odra Fisheries Services Company ve Świnoujście.

Teprve 27. listopadu 1950 vláda NDR souhlasila s převedením odběru vody pro město Świnoujście u jezera Wolgastsee do Polska a překreslením tamní hranice. V červnu 1951 byla plocha 76,5 ha s úpravnou vody začleněna do Polska, čímž vznikl charakteristický výběžek vyčnívající do německého území. Na oplátku bylo Německu uděleno podobné území mezi odběrem vody a Pomořským zálivem.

Lázeňská část města byla do roku 1957 okupována sovětskou armádou a do přelomu 80. a 90. let 20. století existovala sovětská válečná základna se zázemím ve Svinoústí. Až do roku 1972 patřilo město do Wolinské oblasti. V roce 1959 byl založen Státní podnik "Uzdrowisko Świnoujście". V současnosti je Uzdrowisko Świnoujście SA jedním z největších a nejmodernějších v Polsku a jeho největší devizou jsou stále bromid-jodid-sodné solanky objevené před sto lety.