Sankt Johann im Pongau

Sankt Johann im Pongau je hlavní a současně i nejlidnatější obcí (asi 10 700 obyvatel) ve stejnojmenném okrese ve spolkové zemi Salcbursko. Nachází se v nadmořské výšce 565 metrů. St. Johann im Pongau těží z alpského umístění především v oblasti cestovního ruchu. Nejen v zimě je významným turistickým centrem s celou řadou hotelů, ale i v létě je velmi navštěvovaným a oblíbeným místem zejména pro pěší turistiku a nabídkou jezer v okolí. 

Historie

Archeologické nálezy svědčí o počátečním osídlení území již v době bronzové. Našly se tu systémy štol pro těžbu mědi "Arthurstollen" a dřevěné vybavení jeskyní z doby před 3000 až 3700 lety. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1074. Během selských válek došlo k naprosté devastaci obce a v důsledku vyhnání protestantů, o což se zasloužila arcidiecéze v Salzburgu, opustilo zdejší kraj asi 70 % obyvatelstva. 

Během II. světové války byl v St. Johannu zřízen velký zajatecký tábor, kde bylo vězněno až na 30 tisíc vězňů. Tábor byl rozdělen na různé části. S Francouzi bylo zacházeno v souladu s válečnými konvencemi. Severní část tábora byla určena zajatcům z Ruska, kteří tam neobyčejně strádali za přímo nepředstavitelných podmínek.