Řecko - Lefkada/historie

Své jméno získal ostrov podle nejjižnějšího výběžku západního pobřeží - proslulé bílé lefkaské skály Lefkatas (lefkos = bílý) opředené legendami již z raných dob řecké mytologie. Podle pověstí se v těchto místech nacházela jedna z bran do Hádovy říše podsvětí, další prameny se zmiňují o tragické smrti antické básnířky Sapfó, která ukončila svůj život skokem z této skály z nešťastné lásky ke krásnému Faónovi. Stával zde Apollónův chrám, jehož zbytky se nedochovaly. Dnes na jeho místě stojí maják.

Německý archeolog Wilhelm Dörpfeld , který na ostrově dlouhá léta působil a je zde i pochován, byl přesvědčen o tom, že Homérovou Ithakou byla Lefkada a nikoli Ithaka a toto své tvrzení shrnul a dokládá v knize "Alt Ithaka".

Význam ostrova vzrůstá od 7.století před Kristem, kdy město Nirikos, jehož zbytky se nacházejí asi šest km jižně od hlavního města Lefkasu, patřilo k největším řeckým městům.

Na ostrově naleznete pozůstatky mnoha národů, které ovlivňovaly jeho tvář. Tu Lefkada postupně získala pod nadvládou Benátčanů, Turků, Francouzů, Rusů či Angličanů. Pozůstatky kultur, které se na ostrově vystřídaly, můžete obdivovat v Archeologickém muzeu v hlavním městě. Z historicky doložených událostí je nejvýznamnější vybudování 600 m dlouhého mola (dodnes viditelného) přes lagunu na jih od města Lefkáda Korinťany v 7 stol. př. n. l. Prohloubili také mělčinu mezi ostrovem a pevninou pro plavbu svých velkých lodí. Ostrov byl významným centrem odporu proti starověkému Římu na straně Filipa II Makedonského. Římané však město roku 197 př. n. l. dobyli.

Ve středověku ostrov náležel k panství franckých dynastií se sídlem na Kefalónii. 

V roce 1479 n.l. byl jako jediný z Jónských ostrovů dobyt Turky. Po zhruba 200 let dlouhé turecké nadvládě se roku 1684 Lefkada vrací zpět do benátského držení s prvky samostatného státního uspořádání. 

Po krátké napoleonské okupaci Lefkáda připadla v roce 1815 pod britskou správu. Až do roku 1864, kdy došlo společně s ostatními jónskými ostrovy k definitivnímu připojení k Řecku, byla Lefkada určitou dobu postupně pod kontrolou Francie, Ruska a následně Anglie.  A konečně od roku 1864 je součástí Řecka.

Ekonomický růst ostrova začíná až počátkem 60. let tohoto století. Do této doby patřil mezi nejchudší, jakoby zapomenuté oblasti Řecka.