Řecko - pamětihodnosti

Athény - Akropole (UNESCO) Akropole je místem, kde se nachází čtyři klenoty klasického řeckého umění (Parthenón, Propylaje, Erechtheum a chrám bohyně Athény Vítězné) a současně nám připomíná civilizace, mýty a náboženství, které Řeckem prokvétaly v průběhu více než 1000 let.
Athos - hora (UNESCO) Posvátná hora Athos je spirituálním centrem ortodoxní církve od roku 1054 a autonomii požívá již od dob byzantské říše. Svatá hora, která není přístupná ženám a dětem, je také místem, kde je shromážděno množství uměleckých děl. Půdorys klášterů, kterých je kolem 20 a ve kterých žije asi 1400 mnichů, byl ovlivněn ruskými kláštery.
Bassae - Apollonův chrám (UNESCO) Apollónův chrám v Bassae byl postaven v polovině 5. století př. n. l. v opuštěné končině Arkádského pohoří. Chrám, který se může pochlubit nejstarším korintským sloupem, který byl zatím objeven, spojuje archaický styl s klidem dórského stylu.
Delfy (UNESCO) Panhelenská svatyně v Delfách s proslulou věštírnou byla ve starověku považována za "pupek světa." Svatyně zasazená do hezké přírody a prostoupená posvátným významem byla v 6. století před n. l. skutečně náboženským centrem a symbolem jednoty antického Řecka.
Délos, Kyklady (UNESCO) Podle řecké mytologie se na tomto ostrově v souostroví Kyklad narodil bůh světla, moře a umění - Apollón. Apollónova svatyně přitahovala poutníky z celého Řecka a z Délosu se stal významný přístav. Na ostrově se zachovaly pozůstatky různých civilizací, které tady existovaly v období od 3 tisíciletí před n. l. až do období raného křesťanství. Zdejší archeologická lokalita je velice rozsáhlá a bohatá a nabízí nám pohled na kosmopolitní středozemní přístav.
Epidauros - Asklépiův chrám (UNESCO) V průběhu 6. století př. n. l. se v malém údolí na Peloponéském poloostrově ze staršího kultu boha Apola vyvinul nový kult boha lékařství Asklépia. K hlavním památkám Epidauru patří Asklépiův chrám, kruhová stavba nazývaná tholos a divadlo, které je považováno za jedno z mistrovských děl řecké architektury. Divadlo ze 4. století bylo dlouhá staletí pod nánosy půdy a proto se zachovalo ve vynikajícím stavu. Rozsáhlá archeologická lokalita s chrámy a nemocnicemi nám umožňuje nahlédnout do způsobu fungování léčebných procedur v době antiky.
Chios - kláštery Daphni, Hosios Loukas a Nea Moni (UNESCO) I když jsou tyto tři kláštery od sebe geograficky velmi vzdálené (Daphni se nachází u Athén, Hosios Loukas u Delf a Nea Moni na ostrově Chios), typologicky jsou stejné a sdílejí stejnou estetiku. Mají půdorys kříže s velikou kupolou a v 11.-12. století byly vyzdobeny mramorem a mozaikami na zlatém pozadí, všechny charakteristické rysy druhého zlatého období byzantského umění.
Korfu - staré město (UNESCO) Město Korfu na stejnojmenném ostrově se nachází západně od pobřeží Albánie a Řecka. Počátky města sahají do 8. století př. n. l. Tři pevnosti postavené Benátčany po čtyři století chránily vstup do Jaderského moře a tím také zájmy Benátské republiky v souboji s osmanskou říši o nadvládu nad východní částí Středozemí. V průběhu staletí byly pevnosti několikrát rekonstruovány a opravovány. Naposledy v 19. století, kdy ostrovy patřily Angličanům. Většina novoklasicistických budov ve starém městě pochází z doby benátské, část byla postavená v 19. století. Staré město spolu s přístavem tvoří jednolitý městský celek, který si dokázal udržet vysokou úroveň původnosti.
Korint Korint (Kórinthos) byl starověký řecký městský stát a v současnosti je to řecké město ležící při Korintské šíji (Isthmos) – úzkém pásu země spojujícím Peloponéský poloostrov s řeckou pevninou. Isthmos je sevřen mezi Korintským zálivem na západě a Sarónským zálivem na východě. V antických dobách byl zdoláván tažením lodí na saních po dlážděné cestě (diolkos), avšak od 19. století je přeťat Korintským kanálem. Dnešní Korint je správním centrem stejnojmenné řecké prefektury. Nachází se zhruba 80 kilometrů jihozápadně od Athén. Město je na pobřeží obklopeno vesnicemi Lechaion, Ishtmia a Kenchreie. Směrem k Peloponésu se nachází obec Examilia a místo archeologického naleziště.
Meteora - kláštery (UNESCO) Mniši se začali usazovat v této nepřístupné hornaté krajině počínaje 11. stoletím. Usazovali se na vrcholech skalních stěn a věží vysokých až několik set metrů. Přes nesmírné těžkosti s výstavbou vzniklo tady v průběhu několika staletí 24 klášterů. Fresky ze 16. století, které zdobí mnohé z nich představují klíčový stupeň ve vývoji postbyzantského umění.
Mykény, Tíryns - archeologická lokalita (UNESCO) Archeologické lokality Mykény a Tíryns jsou impozantními ruinami dvou největších měst mykénské civilizace, která dominovala východnímu Středozemí v období od 15.-12. století před. n.l. Mykénská civilizace hrála důležitou roli při vývoji klasické řecké kultury. Obě města jsou neoddělitelně spjata s Homérovymi eposy Odyseem a Iliadou, které ovlivňovaly evropské umění a literaturu po více než tři tisíce let.
Mystras - archeologická lokalita (UNESCO) Mystra byla postavená jako amfiteátr kolem pevnosti postavené v roce 1249 francouzským šlechticem Vilémem de Villehardouin. V dalším období byla dobyta byzantským císařstvím, pak Turky a nakonec Benátkami. Po tom co bylo město v roce 1832 opuštěno zachovaly se z něj rozsáhlé ruiny uprostřed nádherné přírody.
Olympie - archeologická lokalita (UNESCO) Místo, kde se nacházela antická Olympia leží v jednom údolí Peloponéského ostrova a bylo obydleno již od prehistorických dobách. V 10. století př. n. l. se Olympia stala místem uctívání boha Dia. Ve svatyni bohů Altis je nejvyšší koncentrace uměleckých klenotů antického Řecka. Kromě chrámů se tady zachovala sportoviště na kterých probíhaly antické olympijské hry, které se tady pořádaly počínaje rokem 776 př. n. l. pravidelně jednou za čtyři roky.
Patra Patra či Patras (Pátra; Pátrai; latinsky Patras; počeštěně Patry) je třetí největší město v Řecku, významný přístav v Patraském zálivu, středisko kraje Západní Řecko a prefektury Achaia na severním Peloponésu. Leží 215 km západně od Athén, na úpatí masivu Panachaiko.
Rhodos - středověké město (UNESCO) V letech 1309-1523 okupoval ostrov Rhodos řád sv. Jana Jeruzalemského, který město přeměnil v pevnost. V dalším období se město dostalo pod vládu Turků a Italů. Horní město s palácem velmistrů, Velkou nemocnicí a ulici Rytířů je jedním z nejhezčích gotických městských komplexů. V Dolním městě gotika žije v symbioze s mešitami, veřejnými lázněmi a dalšími budovami z období osmanské říše.
Pátmos - historické centrum města s klášterem sv. Jana a jeskyní Apokalypsy (UNESCO) Malý ostrov Pátmos je součástí Dodekaneských ostrovů. Je známý tím, že tady svatý Jan napsal svou Apokalypsu. V 10. století byl na ostrově založen klášter, který se stal poutním místem a který dnes dominuje celému ostrovu. V historickém centru nazývaném Chorá se zachovalo hodně světských i církevních budov.
Sámos - Pythagoreion a Heraion (UNESCO) Hodně civilizací sídlilo od 3 tisíciletí na tomto malém ostrově v Egejském moři nedaleko Malé Asie. Zbytky Pythagoreionu, starého opevněného přístavu s řeckými a římskými památkami, velkolepý tunel-akvadukt podobně jako Heraion, chrám bohyně Héry jsou tady pořád k shlédnutí.
Soluň (UNESCO) Soluň založená v roce 315 př. n. l. byla jedním z prvních center křesťanství, odkud se toto nové náboženství šířilo dále. Mezi zachovanými křesťanskými památkami je několik hezkých kostelů, některé s půdorysem v tvaru řeckého kříže, některé postavené jako trojlodní baziliky. Kostely postavené v období od 4-15 století sloužily jako vzory pro další církevní stavby byzantského světa. Mozaiky v rotundě sv. Demetria a sv. Davida patří k mistrovským dílům raného křesťanského umění.
Théby Théby (Thebais; latinsky Thebae; Thíva) jsou řeckým městem, které se nachází na sever od pohoří Kithairon, jež odděluje Boiótii od Attiky. V dobách starověkého Řecka to bylo největší a nejvýznamnější sídlo Boiótie – území ve středním Řecku. Homér je nazýval „městem se sedmi branami“ (Thebe Heptapylos). V období byzantské říše bylo město proslaveno svým hedvábím.
Vergina - archeologická lokalita Aigai (UNESCO) Antické město Aigai bylo prvním hlavním městem Makedonie. Objeveno bylo v 19. století blízko moderního města Vergina. K nejdůležitějším objevům patří monumentální palác dekorovaný mozaikami a vyzdobený freskami a pohřebiště s více než 300 hrobkami z nichž nejstarší jsou z 11. století př. n. l. Jedna z velkých hrobek byla identifikována jako hrobka krále Filipa II., který dobyl všechna řecká města a vydláždil tak cestu k moci pro svého syna Alexandra Velkého, který se zasloužil o rozšíření helénského světa.