Rupea / Transylvánie

STRANA 2. ZPĚT

Pevnost Rupea (rum. Cetatea Rupea, něm. Burg Reps, maď. Kőhalmi vár) je středověká pevnost postavená transylvánskými Sasy v Uherském království a první zmínka v listině z roku 1324. Nachází se na 120 m vysokém čedičovém útesu, západně od transylvánského města Rupea v Rumunsku. Po období obnovy od roku 2010 do roku 2013 měla pevnost do roku 2014 více než 10 000 návštěvníků měsíčně.

Jméno Rupea pochází z latinského rupes, což znamená „útes“, nebo „rozštěpený kámen“. Název, pod kterým byla pevnost poprvé zmíněna v listině z roku 1324, je castrum Kuholm, Kuholm odkazuje na skálu, na které byla postavena (v maďarštině kőhalom znamená „hromada kamení“).

Pevnost Rupea stojí na jednom z nejstarších archeologických nalezišť v Rumunsku, první známky lidského osídlení pocházejí z paleolitu a raného neolitu (5500–3500 př.nl). Archeologické výzkumy odhalily předměty z této doby, svědectví o osídlení v regionu: kamenné nástroje, keramika, pohřební urny atd. V Dacianských dobách byla na těchto místech zvednuta dava známá jako Rumidava nebo Ramidava (podle různých historických pramenů); podmanil si Římany, Rumidava se stala římskou castrou Rupes (v latině , rupes znamená „skála“ nebo „kámen“). Římská castra Rupes byla část římského opevnění pásu bránit komerční oblast a cesty spojovat Târnava údolí s Olt údolím, Râšnov a Hoghiz. Podle rumunských archeologů mohla být současná pevnost postavena na troskách bývalé dácké obranné pevnosti na základě střepů dácké keramiky nalezených na místě.