Rusko - pamětihodnosti

Altaj - Zlaté hory (UNESCO) Pohoří Altaj v jižní Sibiři tvoří jednu z hlavních horských soustav západní Sibiře a je místem, kde pramení největší sibiřské řeky Ob a Irtyš. Na seznamu UNESCO jsou z celé altajské oblasti zapsány tři místa - Altajský národní park, Katunský národní park a náhorní planina Ukok. V oblasti se nachází nejkompletnější zastoupení výškových vegetačních zón centrální Sibiře od stepi, přes lesostep, pásmo smíšených lesů, pásmo subalpinské a alpinské vegetace. Oblast je také místem, kde žijí některé ohrožené druhy zvířat jako např. sněžný leopard.
Bajkal (UNESCO) Jezero Bajkal se rozkládá na ploše 3,15 milionu hektarů. Svou hloubkou 1 700 metrů je nejhlubším a svým stářím 25 milionu let nejstarším jezerem na světě. Obsahuje 20% zásob nezmrazené sladké vody na světě. Jeho stáří a izolace způsobily, že tady žijí neobvyklí sladkovodní živočiši, kteří nikde jinde na světě nežijí a kteří jsou neobyčejně cenní pro výzkum evoluce.
Derbent (UNESCO) Citadela, staré město a pevnostní budovy města Derbent byly součástí severních obranných linií sasanské říše, která se rozkládala východně a západně od Kaspického moře. Opevnění říše bylo postaveno z kamene a tvořily ho dvě paralelní zdi, které se táhly od mořského pobřeží nahoru do hor. Město Derbent bylo postaveno mezi těmito dvěma zdmi a zachovalo si svůj středověký půdorys ulic. Důležitým strategickým místem byl Derbent až do 19. století.
Ferapontov (UNESCO) Ferrapontův klášter ve Vologdské oblasti na severu Ruska je výjimečně zachovalým příkladem ruského pravoslavného klášterního komplexu z 15.-17. století, velice důležité doby pro vývoj jednotného ruského státu a kultury. Klášterní architektura vyniká vynalézavostí a svou čistotou. Vnitřek kláštera je vyzdoben nástěnnými malbami od Dionysie, největšího ruského umělce konce 15. století.
Jaroslavl (UNESCO) Město Jaroslavl se nachází na soutoku Volgy s řekou Kotorosl. Počínaje 11. stoletím se město Jaroslavl začalo rozvíjet jako důležité obchodní centrum. Dnes je známé především díky svým kostelům ze 17. století. Je vynikajícím příkladem reformy urbanistického plánování nařízené v roce 1763 carevnou Kateřinou Velikou. Město bylo renovováno v neoklasickém stylu, přesto si zachovalo důležité historické budovy. Zachovaly se také části Spasského kláštera ze 16. století, který je jedním z nejstarších na horním toku Volgy a který byl založen ve 12. století na místě pohanského chrámu. Od svého založení byl několikrát rekonstruován.
Kamčatky - sopky (UNESCO) Kamčatka je jednou z nejaktivnějších sopečných oblastí na světě s vysokou hustotou aktivních sopek různých typů. Šest míst zapsaných na seznamu UNESCO reprezentují sopečnou různorodost Kamčatského poloostrova. Souhra aktivních sopek a ledovců vytváří krajinu neobyčejné krásy. Žije tady hodně různorodých druhů zvířat včetně nejširší známé škály lososovitých ryb, dále tady žijí vydry, hnědý medvěd a mořský orel.
Kazaňský Kreml (UNESCO) Dějiny kazaňského Kremlu postaveného na starobylem místě sahají zpět do dob Zlaté hordy a Kazaňského chanátu. V roce 1552 byl Kreml dobyt carem Ivanem Hrozným a stal se centrem křesťanství v oblasti Povolží. Je jedinou zachovanou tatarskou pevností v Rusku a také důležitým poutním místem. Kazaňský Kreml se skládá ze skupiny historických budov postavených v 16.-19. století s integrovanými zbytky starších budov z 10.-16. století.
Kiži (UNESCO) Ostrov Kiži je jedním z mnoha ostrovů nacházejících se v Onežském jezeře v Karélii. Nachází se na něm muzeum lidové architektury s celou řadou dřevěných budov. Mezi nejhezčí patří dva dřevěné kostely z 18. století a osmi stranná zvonice. Neobvyklé dřevěné budovy spolu s okolní přírodou a jezerem vytváří jeden úchvatný architektonický celek.
Kolomenskoje kostel Nanebevstoupení Páně (UNESCO) Kostel Nanebevstoupení Páně byl postaven v roce 1532 na carském statku Kolomenskoje nedaleko Moskvy na počest narození prince, z kterého se stal car Ivan IV. Hrozný. Jedná se o jeden z příkladů kostela s dřevěnou stanovou střechou postavenou na budově z kamene a cihel. Tato budova měla v pozdějším období velký vliv na ruskou církevní architekturu.
Komi - panenské lesy (UNESCO) Panenské lesy v autonomní republice Komi, která je součástí Ruské federace, pokrývají plochu cca 3,3 milionů hektarů tundry a horské tundry v oblasti Uralu. Jedná se o jeden z největších původních lesů v Evropě. Rozlehlá oblast, která je pokrytá jehličnany, břízami, osikami, rašeliništěmi, řekami a jezery je sledovaná a studovaná po dobu delší než 50 let. Oblast nám poskytuje cenné důkazy o přírodních procesech ovlivňujících biodiverzitu tajgy.
Kuronská kosa (UNESCO) Lidské osídlení tohoto 98 km dlouhého a 400 metrů až 4 km širokého písečného poloostrova sahá do prehistorických dob. Během této doby byl poloostrov pokrytý písečnými dunami ohrožován přírodními silami jako vítr a vlny. Jeho přežití do současnosti je důsledkem nikdy nekončící lidské snahy bojovat s erozí.
Moskva (UNESCO) Památky UNESCO:
1. Kreml a Rudé náměstí. Kreml postavený ve 14.-17. století vynikajícími ruskými a cizími architekty je počínaje 13. stoletím neodlučně spjat s historickými a politickými událostmi Ruska. Kreml byl sídlem ruských carů a také náboženským centrem říše. Bazilika Vasilije Blaženého na Rudém náměstí nedaleko zdi Kremlu patří k nejhezčím památkám ruské pravoslavné církve,
2. Novoděvičij klášter byl postaven v 16.-17. století ve stylu tzv. moskevského baroka jako součást řetězce klášterních komplexů, které byly začleněny do obranného systému kolem Moskvy. Klášter měl vliv na politické, kulturní a náboženské dění v Rusku a udržoval úzké vztahy s Kremlem. Byl využíván ženskými členy carské rodiny a aristokracie. Členové carské rodiny a jeho blízkého okolí byli tady v minulosti pohřbíváni. Klášter je příkladem toho nejlepšího v ruské architektuře, má bohatě zdobený interiér a významnou sbírku obrazů a dalších předmětů sakrálního umění.
Novgorod (UNESCO) Historické památky města a okolí. Město Novgorod se nachází na staré obchodní cestě spojující Střední Asii a severní Evropu. Novgorod byl v 9. století prvním hlavním městem Ruska. Jako centrum pravoslavné spirituality a centrum ruské architektury je obklopen kostely a kláštery. Středověké památky města a fresky ze 14. století namalované Teofanem Řekem, který byl učitelem Andreje Rubleva, ilustrují vývoj jeho pozoruhodné architektury a kulturní kreativit
Putoranská náhorní planina (UNESCO) Zapsaná lokalita se shoduje s Putoranskou přírodní rezervací, která leží v centrální části Putoranské náhorní planiny v severní části Střední Sibiře. Náhorní planina se nachází asi 100 km severně od polárního kruhu. Část planiny, která se rozkládá  v izolovaném horském masivu, zahrnuje původní tajgu, lesní tajgu, tundru, arktické pouštní systémy, jezera a říční systémy a poskytuje útočiště subarktickým a arktickým ekosystémům. Územím prochází hlavní migrační trasa sobů. 
Sankt Petěrburg (UNESCO) Historické centrum a spřízněná skupina památek jsou památkou UNESCO. Sankt Peterburg nebo "Benátky severu", město s četnými kanály a 400 mosty, se začal stavět z iniciativy Petra Velkého v roce 1703. V době existence Sovětského svazu se město nazývalo Leningrad. Architektonicky je město směsí různých barokních a neoklasicistických stylů jak je to vidět na příkladu budovy Admirality, Zimního paláce, Mramorového paláce a Ermitáže.
Sergijev Posad (Zagorsk) (UNESCO) Architektonický komplex Sergijevského kláštera v městečku Sergijev Posad (někdejší Zagorsk) je hezkým příkladem pravoslavného kláštera s vojenskými rysy, které byly typické pro stavbu klášterů v 15.-18. století, kdy tento klášter vznikal. V hlavním kostele kláštera se nachází hrobka Borise Godunova, ruského cara vládnoucího na přelomu 16. a 17. století. V klášteře se také nachází Svatá trojice, slavná ikona namalovaná Andrejem Rublevem.
Sichot-Alin (UNESCO) Horský hřbet Sichot-Alin je jedním z nejbohatších a nejneobvyklejších lesů středního pásma na světě. Jedná se o smíšenou zónu mezi tajgou a subtropickým pásmem. "Jižní" typy zvířat jako tygr a himalájský medvěd tady žijí spolu se "severními" zvířaty jako hnědý medvěd a rys. Zapsaná oblast se rozkládá od vrcholků pohoří Sichot-Alin až k Japonskému moři a hraje důležitou roli při záchraně ohrožených druhů zvířat jako např. amurského tygra.
Solovecké ostrovy (UNESCO) Solovecké ostrovy se skládají ze 6 ostrovů a leží v západní části Bílého moře. Ostrovy rozkládající se na ploše 300 čtverečných metrů jsou obydleny od 5 století př. n. l. ale důležité stopy lidského obydlení se dají sledovat až do 5. tisíciletí př. n. l. Od 15. století byly ostrovy obydleny početnou mnišskou komunitou a nachází se na nich několik kostelů z 16.-19. století.
Struveho oblouk (UNESCO) Struveho geodetický oblouk je řetězcem triangulačních bodů sahajících od norského Hammerfestu přes 10 zemí až k Černému moři. Je přes 2 820 km dlouhý a byl vybudován astronomem F. G. W. Struvem v letech 1816-1855. Oblouk představoval první přesné měření dlouhého úseku poledníku, které pomohlo přesně změřit naši planetu a její tvar a obecně přispělo k topografickému mapování. Původní oblouk se skládal z 258 triangulačních bodů a jeho vytvoření představovalo výjimečný příklad spolupráce mezi vědci a panovníky různých národů za účelem vědeckého výzkumu. Struveho geodetický oblouk zapsaný na seznamu dědictví zahrnuje 34 původních triangulačních bodů, které se nachází v těchto zemích: Bělorusko, Estonsko, Finsko, Lotyšsko, Litva, Norsko, Moldova, Rusko, Švédsko a Ukrajina.
Uvs Núr (UNESCO) Pánev Uvs Núr o rozloze přes 1 milionu hektarů je nejsevernější uzavřenou pánví v oblasti Střední Asie. Je pojmenovaná podle stejnojmenného velkého, mělkého a slaného jezera, které je důležitým místem pro migraci ptáků. Místo zapsané na seznamu UNESCO se skládá z 12 chráněných oblastí. Zdejší stepní ekosystémy podporují vysokou různorodost ptáků a pouštní oblasti jsou domovem velkého počtu vzácných zvířat. V horách žije ohrožený sněžný leopard, horská ovce a asijský kozorožec.
Vladimir a Suzdal (UNESCO) Vladimír a Suzdal mají důležité místo v dějinách ruské architektury. Nachází se v nich celá řada církevních a veřejných budov z období 12.-13. století, z nichž patří k nejhezčím kolegiátní kostel sv. Demetria a katedrála Nanebevzetí Panny Marie.
Wrangel (UNESCO) Kamenitý ostrov Wrangel o rozloze necelých 8 000 čtverečných kilometrů ležící daleko za polárním kruhem byl na seznam UNESCO zapsán spolu s ostrovem Herald (11 km2) a okolním mořem. Vzhledem k tomu, že v době ledové nebyl pokryt ledem uchoval si výjimečně rozmanitou biodiversitu. Na ostrově žije nejpočetnější populace mrožů v oblasti Pacifiku a nachází se tady také nejvyšší počet brlohů ledních medvědů. Okolní vody jsou hlavní potravinovou základnou velryb migrujících z oblasti Mexika, hnízdí tady asi 100 druhů migrujících ptáků, hodně z nich je ohrožených. Do současné doby bylo na ostrově identifikováno 417 druhů zvířat a rostlin, což je dvakrát tolik než v jiných arktických tundrovitých regionech a podstatně více než na jiných
Západní Kavkaz (UNESCO) Západní Kavkaz rozkládající se na ploše přes 275 000 hektarů a ležící pouhých 50 km severovýchodně od Černého moře je jednou z mála horských oblastí v Evropě, která nebyla zasažena vlivem člověka. Na zdejších subalpinských a alpinských loukách se pasou divoká zvířata a neporušené lesy, které se rozprostírají od nížin až do podalpinské zóny jsou v Evropě unikátní. Západní Kavkaz se může pochlubit širokou diversitou ekosystémů s endemickou flórou a faunou.